Kliknij, aby powiększyćMonika Sawicka to popularna pisarka, ceniona szczególnie za powieści obyczajowe przepełnione emocjami. Jest znana czytelnikom naszej biblioteki z interesujących spotkań autorskich dla osób dorosłych oraz warsztatów dla młodzieży, których tematem są właśnie emocje. Kolejny z takich warsztatów odbył się 10 maja 2016 roku, w ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Na spotkanie z pisarką przybyli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Barcinie.

Pani Sawicka rozpoczęła warsztaty od krótkiego wstępu, podczas którego opowiedziała młodzieży o najważniejszych emocjach, które towarzyszą każdemu z nas w życiu codziennym. Są one nieodłączną częścią naszego życia; jednak nie wszyscy potrafią emocje wyodrębnić i nazwać. Warsztaty prowadzone przez Panią Monikę pomagają nabyć tę umiejętność, cenną szczególnie dla młodzieży. Środkiem ku temu stały się krótkie opowiadania autorstwa pisarki, stworzone na podstawie autentycznych faktów. Młodzież, podzielona na grupy, miała za zadanie przeczytać historię oraz nazwać emocje opisane w tekście, jak również określić uczucia, które towarzyszyły im podczas lektury.

Nie były to przyjemne historie. Dotyczyły spraw trudnych – narkotyków, molestowania psychicznego i seksualnego, konfliktów między dziećmi a rodzicami. Jak łatwo się domyślić, emocje towarzyszące czytaniu były silne, nie zawsze jednak łatwo było je jednoznacznie nazwać. Młodzież poradziła sobie jednak i wkrótce przystąpiła do kolejnego zadania – napisania alternatywnego zakończenia dla przeczytanych przez siebie historii. I tutaj młodzi ludzie stanęli na wysokości zadania. Zarówno Pani Monika, jak i gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z wyniku warsztatów.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg