Kliknij, aby powiększyć„Tydzień Bibliotek” to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W roku 2016, w dniach 8-15 maja, miała miejsce już kolejna edycja akcji, pod wspólnym hasłem „Biblioteka inspiruje”. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, jak jedna z wielu bibliotek w całym kraju, wzięła udział w akcji, organizując dla swoich czytelników (i nie tylko) szereg spotkań, zajęć bibliotecznych, koncertów i warsztatów. Wydarzenia przeznaczone były dla osób w niemal każdym wieku, począwszy od dzieci najmłodszych po seniorów.

Jednym z elementów Tygodnia Bibliotek były lekcje biblioteczne, przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tematy lekcji zostały dopasowane do wieku dzieci i młodzieży. Lekcje przeznaczone dla starszych uczniów szkół skupione zostały wokół 1050 rocznicy chrztu Polski, obchodzonego w tym roku, a prowadziła je Olga Gralak-Ćwikła, pracownik czytelni biblioteki. Jednym z tematów lekcji było „Życie codzienne w czasach pierwszych Piastów” , podczas których uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych mieli okazję dowiedzieć się, jak żyli, mieszkali, jak ubierali się i co jedli mieszkańcy pierwszego państwa polskiego. Informacje te pozwoliły młodzieży spojrzeć inaczej na ten czas, który był im znany głownie od strony typowo polityczno - historycznej. Niewątpliwą atrakcją była możliwość przymierzenia stroju męskiego z tamtej epoki. Uczniowie zadawali sporo pytań, chcąc pogłębić swoją wiedzę. Miejmy nadzieję, ze lekcje te zainspirują ich do dalszego poszukiwania informacji na ten temat.

Olga Gralak-Ćwikła