Kliknij, aby powiększyćDnia 16 maja 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego odbyła się debata lokalna organizowana w ramach ogólnopolskiego projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. Realizowana była przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Debaty odbywać się będą od 16-22 maja br. w około 50 miejscowościach w całej Polsce. Poświęcone są próbie odpowiedzi na dwa pytania: Co motywuje do angażowania się w sprawy społeczności lokalnej? Jak można ułatwić mieszkańcom zaangażowanie się w sprawy społeczności lokalnej?

W barcińskiej debacie uczestniczyło 47 reprezentantów różnych grup społeczności lokalnej: gościliśmy osoby o różnym wykształceniu, reprezentujące różne zawody, pełniące różne funkcje w instytucjach i organizacjach. Celem tegorocznego przedsięwzięcia była wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób uwolnić potencjał lokalnych społeczności i aktywności obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem tego, co motywuje i ułatwia zaangażowanie w rozwój swojej społeczności. Debata poprowadzona została przez moderatora Magdalenę Arażny z FRSI w formie warsztatu, w trakcie którego uczestnicy wskazali na trzy najważniejsze czynniki motywujące do angażowania się w sprawy społeczności lokalnej, należą do nich satysfakcja osobista, potrzeba aktywności, kontaktu z drugim człowiekiem i radość z niesienia pomocy, a także chęć dzielenia się swoją pasją, talentem, doświadczeniem i wiedzą z innymi. Wskazano również trzy najważniejsze rozwiązania ułatwiające aktywność obywatelską i do nich zaliczono możliwość wspólnego działania w grupach formalnych i nieformalnych, wsparcie merytoryczne, finansowe, prawne i organizacyjne oraz skuteczne dotarcie do mieszkańców z informacją. Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się w listopadzie 2016 roku w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Anna Popielarz-Olszak