Kliknij, aby powiększyćUniwersytet Trzeciego Wieku w Barcinie obchodzi w 2016 roku jubileusz dziesięciolecia istnienia. Przez dekadę seniorzy z naszego miasta uczestniczyli w wielu wykładach, zwiedzali kraj i zagranicę, rozwijali swoje pasje w licznych sekcjach - min. tanecznej, nauki języków obcych, brydżowej, a także wielu pracowniach plastycznych – malarskiej, origami, rękodzielniczej itd. Efekty pracy słuchaczy w sekcjach plastycznych można oglądać na wystawie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Różnorodność technik prac pokazywanych na wystawie zapiera dech w piersiach. W czytelni biblioteki można podziwiać obrazy, hafty, frywolitki oraz prace wykonane na szydełku, piękne kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe oraz dekoracje wielkanocne wykonane technikami decoupage, wstążeczkową oraz quillingu, wyroby z filcu oraz słomy, kartki na różne okazje, ozdobne księgi pamiątkowe, biżuterię oraz wiele innych. Wszystkie prace wykonane są z wielką precyzją i dbałością o szczegóły, zachwycają kolorami. Na wystawie można również obejrzeć fotografie dokumentujące 10 lat istnienia Uniwersytetu.

Wernisaż wystawy odbył się 18 maja i zgromadził w czytelni biblioteki kilkadziesiąt osób, słuchaczy Uniwersytetu oraz członków ich rodzin. Na wernisażu obecne były również Zastępca Burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal oraz Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie Pani Teresa Wilk. Podczas spotkania Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak podziękowała wszystkim osobom, które udostępniły prace na wystawę. Kilka słów powiedziały Panie Zofia Jesionowska, Urszula Trawińska oraz Urszula Łożyńska, które prowadziły bądź prowadzą sekcje plastyczne Uniwersytetu. Podkreśliły one, że sekcje to nie tylko kilka osób połączonych przez wspólną pasję, lecz także grupa przyjaciół, ceniących czas spędzany razem.

Podczas wernisażu można było także wysłuchać wykładu wieloletniego przyjaciela barcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prof. dr hab. Romana Ossowskiego, profesora UKW w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, specjalisty z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Prof. Ossowski wygłosił ciekawą prelekcję o doświadczeniu życiowym, za co nagrodzony został burzą oklasków.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg