Kliknij, aby powiększyćW 2016 roku świętujemy 1050 rocznicę chrztu Polski, wydarzenia, które wprowadziło raczkujące wtedy państwo polskie w orbitę zachodniego świata chrześcijańskiego. Książę Mieszko odrzucił pogańską wiarę przodków i przyjął wiarę chrześcijańską obrządku zachodniego; razem z nim chrzest przyjęli członkowie dworu książęcego oraz przybocznej drużyny władcy. Państwo Mieszka zaistniało w ówczesnej polityce europejskiej i powoli zaczęło rosnąć w siłę. Do XIII wieku całe państwo wyznawało chrześcijaństwo.

O tych ciekawych czasach można było posłuchać 24 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin podczas gawędy historycznej w wykonaniu Pani Małgorzaty Jarocińskiej, historyka. W czytelni biblioteki zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym sporo młodzieży.

Pani Małgorzata opowiedziała o ówczesnej sytuacji politycznej młodej Europy oraz znaczeniu chrztu Polski. Mówiła też o tym, jak wyglądało młode państwo polskie, w jej wykładzie znalazło się wiele ciekawych informacji o życiu codziennym ówczesnych mieszkańców ziem polskich, jak również o funkcjonowaniu dworu książęcego i struktur kościelnych. Historyk postarała się także zrekonstruować przebieg samej ceremonii chrztu. Aby przybliżyć gościom podniosłą atmosferę tego wydarzenia, podczas wykładu wyemitowane zostały fragmenty dźwiękowe, między innymi przemówienie papieża św. Jana Pawła II o chrzcie Polski.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg