Kliknij, aby powiększyć„Projekt fotografia” to cykl warsztatów poświęconych fotografii, który rozpoczął się w Bibliotece Miasta i Gminy Barcin w marcu 2016 roku. Pierwsze spotkanie, prowadzone przez fotografa Krzysztofa Piaseckiego, nauczyciela Zespołu Szkół Chemicznych z Bydgoszczy, poświęcone było historii i podstawom fotografii. Kolejne warsztaty miały miejsce 8 czerwca. Miały formę pleneru fotograficznego, podczas którego chętni przemierzyli ulice Barcina pod wodzą Pana Krzysztofa oraz Pani Jagody Olejniczak, absolwentki Zespołu Szkół.

Zanim jednak warsztaty się rozpoczęły, Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak podczas krótkiej uroczystości wręczyła wyróżnienia tym uczniom gimnazjum, którzy najaktywniej uczestniczyli w życiu naszej instytucji – brali udział w spotkaniach autorskich, wykładach, wydarzeniach przeznaczonych dla młodzieży. Podziękowania otrzymało kilkunastu uczniów.

Następnie rozpoczęły się warsztaty. Po krótkim wstępie w bibliotece grupa uczestników zajęć opuściła bibliotekę, kierując się do parku przy przystanku autobusowym. Tam Pan Krzysztof oraz Pani Jagoda opowiedzieli zebranym o podstawach zdjęć krajobrazowych oraz makro. Dalsza trasa wiodła przez barcińską starówkę, gdzie omawiano zdjęcia architektury, detali architektonicznych, próbowano uchwycić ruch aut oraz wody. Podczas drogi powrotnej poruszono temat zdjęć portretowych.

Dzięki dostępności aparatów fotograficznych każdy mógł zrobić zdjęcia samodzielnie. Pan Krzysztof i Pani Jagoda chętnie odpowiadali na pytania, udzielali rad, podsuwali pomysły, pomagali w obsłudze aparatów. Zdjęcia wykonane podczas warsztatów zostaną użyte podczas następnych warsztatów we wrześniu, podczas których omawiana będzie obróbka fotografii w programach graficznych.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg