Kliknij, aby powiększyćPodczas wakacji w Mamliczu biblioteka wspólnie z Świetlicą MDK przeprowadzi cykl zajęć dla dzieci „Moja mała ojczyzna – moja wieś, gmina, powiat”. W każdy wtorek i czwartek uczestnicy zajęć wakacyjnych będą poznawać wszystko to co jest związane z Mamliczem, gminą Barcin oraz Pałukami. Nie zabraknie legend pałuckich, lokalnej historii, haftu, kuchni pałuckiej oraz artystów i ludzi z pasją związanych z regionem. Pod czujnym okiem profesjonalistów dzieci będą brały udział w warsztatach malarskich, rzeźbiarskich oraz kulinarnych. Wezmą również udział w wycieczkach integracyjnych do gospodarstwa agroturystycznego „Pod lasem” w Józefince oraz do „Wioski chlebowej” w Janiej Górze.

W pierwsze wakacyjne zajęcia zaplanowano „Mini plener malarski” z malarką Panią Ewą Ciszak - Krych. Ze względu na deszczową aurę za oknem, warsztaty malarskie zostały przeprowadzone w siedzibie książnicy. Korzenie Pani Ewy sięgają Mamlicza, to tutaj znajduje się jej dom rodzinny, tutaj się wychowała i uczęszczała do szkoły podstawowej. Pani Ewa na co dzień pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Barcinie, a w wolnych chwilach poświęca się swojej artystycznej pasji, m.in. malarstwu, fotografii, grafice, witrażowi, a także sztuce ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Chętnie dzieli się swoją pasją z innymi, wielokrotnie prowadziła warsztaty plastyczne w Filii nr 1 oraz w filii w Mamliczu.

W dniu 19 lipca na letnich zajęciach z Panią Ewą - Ciszak Krych dzieci malowały elfy i anioły. Od wieków wierzono, że ludzi i ich domostwa chronią magiczne istoty mające zdolności nadprzyrodzone. Zależnie od wierzeń i regionu nazywano je różnie czy to elfy, alfy, nimfy czy też anioły. W bibliotece dzieci tworzyły swoje własne magiczne postacie. W swojej pracy wykorzystały farby akrylowe oraz deseczki z płyt pilśniowych. Każdy anioł - elf musiał posiadać jakiś charakterystyczny element - przedmiot np. książkę. Chłopcy interesujący się sportem w swojej pracy umieszczali piłki, natomiast w większości prac dziewczynek królowały kwiaty i serca. Wystawę gotowych prac będzie można podziwiać w siedzibie biblioteki do końca wakacji. We wtorkowych zajęciach uczestniczyło 18 osób.

Edyta Dypolt