Kliknij, aby powiększyć Narodowe Czytanie to akcja popularyzująca fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, które wzmacniają poczucie wspólnej tożsamości oraz promują kulturę żywego słowa. Akcję zainicjował w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski. W 2013r. czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015 czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.

W bieżącym 2016 roku, w całym kraju czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W naszej gminie zebraliśmy się w sobotnie przedpołudnie 3 września, na placu przed Zespołem Szkół nr 1 w Barcinie, by uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji czytania. Przez cały czas towarzyszyła zebranym muzyka do filmu „Quo Vadis”, produkcji polskiej w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Autorem melodii jest Jan Kaczmarek. Uczestnicy Narodowego Czytania mogli obejrzeć okolicznościową wystawę dotyczącą twórczości Henryka Sienkiewicza, a także zapoznać się z cytatami czytanej powieści porozwieszanymi na terenie odbywającej się Akcji.

Prowadzące spotkanie z „Quo Vadis” Pani Marzena Wolska - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie oraz Pani Grażyna Szafraniak - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, przeczytały zabranym przekazane na ręce dyrektora barcińskiej książnicy, Przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na Narodowe Czytanie 2016.

Przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie, Pani Marlena Korgul - nauczycielka języka polskiego oraz Konrad Wachowski - uczeń barcińskiego Liceum Ogólnokształcącego przybliżyli zebranym sylwetkę Henryka Sienkiewicza.

Wybrane fragmenty powieści „Quo Vadis” w adaptacji Tomasza Burka, przeczytali przedstawiciele działającego przy Bibliotece Partnerstwa „Tradycja, Kultura, Nowoczesność” - młodzież, osoby czynne zawodowo, emeryci, reprezentanci władz samorządowych gminy, placówek oświatowych, zakładów i przedsiębiorstw prywatnych, instytucji państwowych oraz stowarzyszeń:

- Burmistrz Barcina - Pan Michał Pęziak,
- Wiceburmistrz Barcina - Pani Lidia Kowal,
- Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie - Pani Teresa Wilk,
- Dyrektor Zespół Publicznych Szkół w Piechcinie - Pani Katarzyna Marciniak,
- Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie - Pani Zofia Czyżewska,
- przedstawiciel Gminnej Straży Pożarnej w Barcinie - Pan Jacek Maciąg, - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Barcinie - Pan Tomasz Gronet,
- słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku – aktywna czytelniczka biblioteki - Pani Halina Graczyk,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie - Pani Iwona Kausa,
- Wicedyrektor Pan Tomasz Woźnicki, nauczycielka Pani Grażyna Stypczyńska oraz uczennica Natalia Szczepąniak z Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie,
- nauczycielka Przedszkola nr 1 w Barcinie - Pani Hanna Michalska,
- przedstawicielka UTW w Barcinie - Pani Zofia Jesionowska,
- reprezentująca Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Barcinie - Pani Weronika Wiczewska,
- przedstawicielka lokalnych przedsiębiorców - Pani Barbara Nowak,
- Pani Agnieszka Moritz, która reprezentuje firmy usługowe naszej gminy,
- Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy - Pani Agnieszka Kaniuka,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mamliczu - Pan Ewaryst Tomiczak,
- Pani Renata Grabowska pracownik barcińskiej biblioteki.

Tradycyjnie Kancelaria Prezydenta przygotowała okolicznościowy stempel, upamiętniający Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, którym pieczętowaliśmy książki przyniesione przez uczestników Akcji. Miejscowa księgarnia zorganizowała specjalnie na tę okoliczność stoisko, gdzie można było kupić dzieła Henryka Sienkiewicza.

Z krótkiej prelekcji Pani Olgi Gralak- Ćwikła pracującej w czytelni naszej biblioteki, zebrani dowiedzieli się także, jakie szaty nosili Rzymianie i w co ubierali się na co dzień mieszkańcy Starożytnego Rzymu.

Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza w związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin ogłosiła konkurs internetowy, dotyczący życia i twórczości tego wielkiego, polskiego pisarza. Podczas Narodowego Czytania ogłosiliśmy jego wyniki i wręczyliśmy nagrody zwycięzcom.

Najlepszą znajomością Noblisty Henryka Sienkiewicza wykazał się Pan Michał Kozłowski – laureat pierwszej nagrody, drugie miejsce zdobyła Pani Agnieszka Klecha, a trzecie przypadło Pani Agnieszce Moritz.

Był też konkurs na najstarsze wydanie książkowe „Quo Vadis”, które zostało przyniesione przez uczestników Narodowego Czytania. Nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Barcina otrzymała Pani Barbara Nowak za „Quo Vadis” wydane w 1949 roku.

Uczestnicy akcji Narodowego Czytania mogli wykazać się wiedzą odpowiadając na pytania przygotowane dla uważnych słuchaczy. Prawidłowe odpowiedzi nagrodzone były drobnymi upominkami.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na kolejne Narodowe Czytanie, niezależnie jaką lekturę będziemy czytać, postaramy się, by Akcja Narodowego Czytania odbyła się w naszym mieście, z Państwa i naszym udziałem, ku Państwa i naszej radości.

Do współpracy w zorganizowaniu Akcji Narodowego Czytania zaprosiliśmy: Burmistrza Barcina, Zespół Szkół nr 1 w Barcinie, w którego skład wchodzi Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Liceum Ogólnokształcące ,a także Miejski Dom Kultury w Barcinie.

Ewa Słowińska