Kliknij, aby powiększyć1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, święto ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, wirtuoza skrzypiec i dyrygenta, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Z tej okazji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin zorganizowany został koncert Pana Remigiusza Kuźmińskiego pt. „Muzyka mową duszy”. Wydarzenie odbyło się nieco wcześniej niż Dzień Muzyki, czyli 28 września 2016 roku.

Remigiusz Kuźmiński, urodzony w Szubinie, wychowany w Zalesiu Barcińskim , jest absolwentem wokalistyki i dyrygentury na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Jego pradziadek był założycielem i dyrygentem orkiestry dętej, ojciec jest doświadczonym muzykiem, członkowie rodziny grają na instrumentach. Pan Remigiusz nie tylko śpiewa, także gra na pianinie i gitarze oraz komponuje. Współpracuje z Operą Nova oraz Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, jak również Dworem Artusa w Toruniu, jest laureatem wielu festiwali muzycznych. Koncertuje na terenie całego kraju, solo i w duecie.

Na koncercie w bibliotece wokalista zaprezentował kilkanaście piosenek, utrzymanych w klimacie popu, jazzu, soul’u i rocka, w języku polskim oraz angielskim. Tematyka piosenek dotyczyła głownie spraw serca i duszy, co bardzo podobało się gościom zebranym w czytelni; gorąco oklaskiwali oni każdy występ. Po zakończeniu recitalu wielu spośród nich podeszło do artysty chcąc pogratulować u talentu, zapisywali również swoje wrażenia w bibliotecznej księdze pamiątkowej.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg