Kliknij, aby powiększyć12 października w bibliotece w Mamliczu odbyły się zajęcia edukacyjne „Moja mała ojczyzna”. Uczestnicy zajęć wzięli udział w „burzy mózgów”, dyskutowali na temat ojczyzny i jej symboli narodowych. Szczególną uwagę poświęcili naszemu regionowi. Wykorzystując literaturę znajdującą się w bibliotece, przedstawili najpopularniejsze atrakcje turystyczne powiatu żnińskiego. Nie zabrakło również ciekawostek o pobliskich miejscowościach. Poruszone były tematy: haftu, kuchni i gwary wywodzącej się z Pałuk. Następnie dzieci zastanawiały się jaki symbol może reprezentować Mamlicz.

Okolica słynie z przepięknej przyrody, okolicznych lasów i pól. Dlatego też dzieci wykonując herb Mamlicza przedstawili przede wszystkim drzewa, zboża i ziemię. Podczas części plastycznej bibliotekarz Edyta Dypolt czytała dzieciom fragmenty książki napisanej gwarą pałucką - „Kupa śmiychu po pałucku” Mirosława Binkowskiego. Na bieżąco wyjaśniane były „słówka” gwary pałuckiej np. borcheć, guła, rejwach. Po wykonaniu pracy wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki. Dodatkowo trzy osoby, które najciekawiej przedstawiły herb Mamlicza otrzymały nagrody książkowe.

Edyta Dypolt

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG