Kliknij, aby powiększyć19 października 2016 roku w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się ostatnie już warsztaty w cyklu „Projekt fotografia” prowadzonego przez Pana Krzysztofa Piaseckiego, nauczyciela Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy, podczas którego użytkownicy biblioteki mieli okazję zgłębić tajniki fotografii cyfrowej. Pierwsze spotkanie poświęcone było historii i podstawom fotografii, na drugim odbył się plener fotograficzny – teraz nadszedł czas na naukę obróbki zdjęć.

Każdy uczestnik miał do dyspozycji sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem. Pan Krzysztof rozpoczął zajęcia od podstaw obróbki zdjęć – kadrowania, ustawiania jasności i kontrastu oraz balansu kolorów; następnie pokazał, w jaki sposób zmienić kolor oczu, włosów oraz usunąć niedoskonałości skóry. Wyjaśnił różnice pomiędzy różnymi sposobami zapisu zdjęć oraz możliwości, jeśli chodzi o ich edycję w programach graficznych. Każdą czynność uczestnicy spotkania wykonywali osobiście, przerabiając zdjęcia własne, bądź przygotowane wcześniej przez Pana Krzysztofa na potrzeby warsztatów.

Mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona ze spotkań organizowanych w cyklu „Projekt fotografia” przyda się ich uczestnikom i przyczyni się do powstania wielu pięknych zdjęć.

Olga Gralak-Ćwikła