Kliknij, aby powiększyć26 października 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin gościł Pan Mirosław Binkowski, pasjonat gwary pałuckiej, autor licznych książek poświęconych temu zagadnieniu, w tym Mojego Słownika Gwary Pałuckiej.

Pan Mirosław, rodowity żninianin, obecnie zamieszkały w Toruniu, tematem gwary pałuckiej zajmuje się od wielu lat. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi poprzez wykłady, warsztaty, spotkania oraz konkursy – między innymi konkurs „Ocalić od zapomnienia- Gwara Pałucka” organizowany przez bibliotekę, gdzie Pan Binkowski jest jurorem. Tym razem użytkownicy biblioteki mieli podwójną okazję spotkać się z Panem Mirosławem i zapoznać się z tajnikami języka naszych babć i dziadków – na warsztatach przeznaczonych dla młodzieży, które miały miejsce przez południem , oraz spotkaniu dla osób dorosłych, które odbyło się po południu.

Na spotkaniu popołudniowym zjawiło się kilkadziesiąt osób, zarówno starszych- pamietających jeszcze gwarę z czasów własnej młodości, jak i młodszych, dla których gwara jest niestety już językiem niemal obcym. Pan Mirosław rozpoczął swój wykład od kilku informacji podstawowych – min. zakresu terenowego gwary pałuckiej czy różnicy pomiędzy pojęciami gwary a dialektu. Następnie omówił charakterystyczne cechy gwary pałuckiej – w tym wymowę, specyficzne zdrobnienia itd., po czym przeszedł do słownictwa, omawiając wyrazy właściwe dla tej gwary. Swój wykład urozmaicał własnymi utworami – wierszami pisanymi gwarą – niektóre z nich zostały niedawno nagrane w formie piosenek, które zebrani w czytelni również mieli okazję usłyszeć. Wiersze Pana Binkowskiego, zabawne, niekiedy rubaszne , wywoływały wiele śmiechu wśród publiczności. Wiele spośród zebranych, szczególnie tych starszych, pamiętało sporo słów i wyrażeń omawianych przez pisarza, uczestnictwo w spotkaniu było więc dla nich swoistą podróżą sentymentalną . Młodsi z zaskoczeniem zauważali, że wiele spośród słów gwary pałuckiej jest wciąż używanych w ich domach przez ich rodziców, a także czasem – przez nich samych.

Miłą niespodzianką spotkania była wizyta zespołu ludowego EMKA z Rogowa, który wykonał kilka piosenek w gwarze pałuckiej.

Miejmy nadzieję, że gwara, miedzy innymi dzięki takim pasjonatom jak Pan Mirosław Binkowski, zostanie zapamiętana i będzie wciąż używana.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg