Zadaniem Programu jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

W roku 2016 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” w kwocie 19.481 zł. Za otrzymaną dotację od czerwca do listopada zakupiono 1000 jednostek dla Biblioteki Głównej oraz 3 filii bibliotecznych na barcińskiej Starówce, w Piechcinie i Mamliczu. Księgozbiory bibliotek powiększyły nowości z literatury pięknej, literatury dla dzieci i młodzieży oraz wydawnictwa popularnonaukowe.

Struktura zakupionych w ramach dotacji zbiorów w 2016 przedstawia się następująco:

• 426 wol. książek z literatury pięknej dla dorosłych za kwotę: 10.272.56 zł

• 401 wol. książek z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży za kwotę: 5.221,09 zł

• 57 wol. książek popularno-naukowych dla dzieci za kwotę : 988,54 zł

• 109 wol. książek popularno-naukowych dla dorosłych za kwotę 2.850,66 zł

• 7 jedn. zbiorów specjalnych – książki mówione za kwotę 148,15 zł

Wszystkie zakupione zbiory zostały opatrzone naklejkami „Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Czytelnicy więc będą mogli zidentyfikować pozycje, które zostały zakupione z Programu.

Alina Hofman