Kliknij, aby powiększyćW sobotę 5 listopada 2016 r. w Gmachu Politechniki Warszawskiej miałam zaszczyt uczestniczyć po raz trzeci w Kongresie Obywatelskim. To trzy lata temu zainicjowano na nim Debaty Lokalne. Nasza biblioteka przeprowadziła już dwie i w 2017 r. zamierza zorganizować trzecią. Podczas krótkiego spotkania przed rozpoczęciem Sesji Plenarnej Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski w Imieniu Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z Prezesem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Janem Szomburgiem oraz Prezesem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jackiem Królikowskim złożyli oficjalne podziękowania organizatorom debat lokalnych, również naszej bibliotece.

W tym roku Sesji Plenarnej i debatom panelowym na Kongresie towarzyszyło hasło : „Dojrzali Polacy- Lepsza Polska”. Przytoczone refleksje oparte na wartościach i służące wspólnemu kształtowaniu przyszłości Polski oraz odkrywaniu zbiorowej mądrości Polaków powinny być drogowskazem do samodoskonalenia obywateli „Naszej Ojczyzny”. To one inspirowały do wspierania rozwoju kulturowego oraz krzewieniu kultury , w pełnym uznaniu i poszanowaniu języka polskiego oraz godności ludzkiej. Nasza grupa bibliotekarzy aktywnie uczestniczyła w Sesji tematycznej pt.”Jak budować wspólnoty lokalne w oparciu o tożsamość, interesy czy wspólne projekty”. Mówiono o liderach społecznych, nazywając ich "maszynistami" rozwoju lokalnego. Na sali znajduje się większość "maszynistów" - dodał moderator prof. Cezary Obracht -Prondzyński.- prowadzący panel.

Podsumowanie dyskusji panelowych i szczególnie ważna była sesja o odpowiedzialności za nasz język. Tę odpowiedzialność możemy dziś śmiało nazwać miarą patriotyzmu, miarą woli budowania wspólnotowości wszystkich Polaków, budowania sieci wzajemnego wsparcia, doceniania i otwierania szans przed Polską lokalną.

Po zakończonym Kongresie grono bibliotekarzy dzieliło się doświadczeniami z dotychczas przeprowadzonych Debat Lokalnych z kolejnymi przedstawicielami biblioteka , które zamierzają realizować podjętą już inicjatywę . Dzięki bardzo dobrej współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie i na jej prośbę przygotowana została i zaprezentowana przeze mnie prezentacja multimedialna podsumowująca dwie odbyte Debaty w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie . Na prośbę uczestników warsztatu prezentacje można znaleźć na naszej stronie http://www.biblioteka.barcin.pl

Gorąco zachęcam do obejrzenia materiałów i przeczytania relacji z Kongresu Obywatelskiego na stronie https://www.kongresobywatelski.pl/

Stanisława Ciesielska

Prezentacja z podsumowania debat