Kliknij, aby powiększyćNarodowe Święto Niepodległości, to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Ta doniosła chwila była zwieńczeniem długotrwałego procesu, w którym dużą rolę odegrał Józef Piłsudski. O tych wydarzeniach można było posłuchać podczas spotkania z historykiem Panią Małgorzatą Jarocińską, które miało miejsce 9 listopada 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Spotkanie miało formę gawędy historyczno-literackiej zatytułowanej „Wymarsz”. Pani Małgorzata nie tylko opowiedziała zebranym w czytelni biblioteki gościom o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości – począwszy od prób sformowania pierwszych oddziałów wojska polskiego, przez stopniowe budzenie się ducha wyzwoleńczego wśród mieszkańców zaborów po moment finalny, czyli euforię wolnej Polski oraz powierzenie Józefowi Piłsudskiemu misji zorganizowania pierwszego niepodległego rządu narodowego.

Wypowiedź Pani Małgorzaty wypełniona była nie tylko wydarzeniami i datami – autorka wzbogaciła swoją prelekcję fragmentami poezji, pamiętników z epoki, także pieśniami patriotycznymi. Wyjątkowa pamięć i dykcja Pani Małgorzaty sprawiły, że jej wykładu słuchało się z wielką przyjemnością; goście z chęcią śpiewali także pieśni. Miłym akcentem były kotyliony w narodowych barwach, które goście przypięli do ubrań; wszystko to sprawiło, ze w czytelni biblioteki zapanował wyjątkowy nastrój, przynależny temu Świętu.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg