Kliknij, aby powiększyć16 listopada 2016 r. w piechcińskiej filii odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne pn. „Inny, a jednak taki sam”, w ramach cyklu „Biblioterapia dla Dużych i Małych”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II a miejscowej szkoły podstawowej wraz z wychowawcą, panią Elżbietą Krawczyk.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych („Witamy się”, „Zabawa z kostką”), których celem było przezwyciężenie nieśmiałości oraz kształtowanie pozytywnych relacji między dziećmi. Następnie drugoklasiści wysłuchali opowiadania pt. „Balonik to mój bliźni”, po czym uczestniczyli w dyskusji na temat inności, dowiadując się, iż każdy człowiek zasługuje na szacunek i zrozumienie, bez względu na to, czy jest gruby, chudy, zdrowy, chory, ładny, czy brzydki. Każdy człowiek jest indywidualnością, każdy ma inne pasje, inaczej wygląda. Nie wolno nigdy litować się nad drugim człowiekiem, bo nie w litości tkwi siła, ale w akceptacji i chęci niesienia pomocy. Poza tym inność nie zawsze jest zależna od człowieka, równie często może być przejawem choroby.

W części podsumowującej spotkanie uczniowie na przygotowanym wcześniej konturze balonika rysowali serduszka, utożsamiając się w ten sposób z Krzysiem, głównym bohaterem opowiadania, u którego nadmiar kilogramów był skutkiem choroby. Dzieci bawiły się również w „Przekazywanie rytmu” i „Łańcuch skojarzeń”.

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG