Kliknij, aby powiększyćW dniu 18.XI 2016 r. dla uczestników projektu „Edukowanie przez czytanie” biblioteka przygotowała niespodziankę – zajęcia z dogoterapii. Pomysł spotkania dzieci i rodziców z psami w bibliotece okazał się trafiony w 10! Specjalistka z dogoterapii p. Lidia Zielińska wraz ze swoimi pupilami Abi i Boni, w asyście Agaty Chróśniak kandydatki na MISS Polski, poprowadziła super spotkanie edukacyjne . Zajęcia z dogoterapii pomagają stymulować zmysły słuchu, wzroku, dotyku, ćwiczyć koncentrację, wyzwalać spontaniczną aktywność, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów. Pomagają również dzieciom przełamać barierę strachu przed czworonogiem. Z uwagi na dużą liczbę uczestników zajęcia odbyły się w dwóch, grupach. – pierwsza to dzieci najmłodsze do lat 5 z rodzicami i II grupa dzieci starsze.

Uczestnicy projektu przyjaźnie powitali psy, Abi - rasy Labrador Retriever i Boni - rasy King Charles Spaniel Cavalier . Są one bardzo sympatyczne i pogodne o szczególnych predyspozycjach w kierunku dogoterapii. Ten fakt niezwykle wpłynął na dobre samopoczucie dzieci i zachęciło ich do aktywności. Podczas ćwiczeń profesjonalne podejście Pani Lidki sprawiło, że dzieci uważnie przyglądały się pieskom i uczyły się wydawania komend. Gdy pies wykonał ich polecenie, nabierały pewności siebie. Kacper, który na początku bał się tego spotkania i trzymał się kurczowo mamy przełamał barierę strachu i podszedł do Boniego częstując go smaczkiem ze specjalnej łyżeczki . Pani terapeutka przeprowadziła szereg ćwiczeń z dziećmi i z udziałem „bohaterów” spotkania. Była komenda tunel,przez który przechodziły psy i za chwilę turlały się w nim dzieci ,były masażyki psimi łapkami – dzieci leżały, a psy biegały im po plecach ,były tańce. Dla odważnych dzieci szczególne powitanie - muśnięcie jęzorem przez czworonoga po policzku.

Dzieci podczas zajęć czuły się ważne, potrzebne i bezpieczne, mimo, że z pewnym dystansem nawiązywały kontakt z psami . Chętnie witały się z Bonim, głaskały go, w sposób naturalny podążały za psem, okazywały mu zainteresowanie. Śmiały Abi i subtelny Boni także okazywały przyjazny stosunek do maluchów. Jednak na końcu spotkania chowały się w kącikach biblioteki . Pani Lidka zakończyła spotkanie z drugą grupą czytaniem , angażując w to uczestników zajęć, zgromadzonych w bibliotece. Dlatego do podziękowań dla terapeutek dołączone zostały własnoręcznie pokolorowane obrazki różnych ras psów. Została złożona deklaracja przez rodziców, że dnia 2-4 grudnia 2016 w telewizji Polsat, podczas Finału MISS Polski o godz.20:00, kibicować będą Agacie Chróśniak, która także brała czynny udział w spotkaniu z dziećmi w naszej bibliotece . Dzięki zabawie z psem w bibliotece ,realizowane są cele projektu - edukowania dzieci i ich opiekunów ukierunkowanych na indywidualne potrzeby naszych czytelników. Dzięki takim spotkaniom dzieci i ich opiekunowie przekonani są że biblioteka to nie tylko książki , ale miejsce na zdobywanie nowych dobrych doświadczeń w różnych spotkaniach. Miejsce, w którym panuje przyjazna atmosfera, w której znajduję się literatura niezbędna dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dla każdej zainteresowanej osoby. W spotkaniu brało udział 40 uczestników.

Stanisława Ciesielska