Kliknij, aby powiększyćGala VI edycji Rankingu Bibliotek realizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki już za nami. Odbyła się ona 28 listopada 2016 r. w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie. Naszą Bibliotekę i Gminę reprezentowały: Wiceburmistrz Barcina - pani Lidia Kowal i Dyrektor Biblioteki – pani Grażyna Szafraniak. W uroczystości wzięli również udział: bibliotekarki Renata Grabowska i Mariola Zelek oraz pracownik Miejskiego Domu Kultury Tomasz Kaśków.

Po wystąpieniu Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pani Magdaleny Gawin, Dyrektora Instytutu Książki – pana Dariusza Jaworskiego oraz Zastępcy Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej – pana Pawła Jabłońskiego przedstawiono Laureatów Rankingu Bibliotek 2016. Samorządowcy oraz dyrektorzy najlepiej prowadzonych bibliotek odebrali pamiątkowe dyplomy.

Galę uświetnił muzyczno-poetycki koncert w wykonaniu Piwnicy Św. Norberta z Krakowa, z gościnnym udziałem aktorów pani Agnieszki Więdłochy i pana Antoniego Pawlickiego.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego obroniła swoją pozycję lidera. Po raz trzeci zdobyła tytuł najlepszej biblioteki w kategorii bibliotek wiejskich, miejsko-wiejskich i miast bez praw powiatu. Po raz piąty natomiast barcińskiej książnicy przyznano tytuł najlepszej biblioteki w województwie kujawsko-pomorskim.

Na 340 możliwych do zdobycia punktów biblioteka w Barcinie uzyskała 299,90 punktów. Przy ocenie zwracano uwagę na powierzchnię bibliotek łącznie z filiami, wielkość księgozbioru, liczbę zakupionych woluminów, ilość oferowanych tytułów prasowych, dostęp do stanowisk komputerowych i sieci WI-Fi, dostosowanie placówek dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotekach koła literackie, czytelnicze, artystyczne. Istotne też były dotacja podmiotowa dla biblioteki w budżecie gminy, jak również pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe, ilość pracowników i wolontariuszy, liczba zapisanych czytelników i wypożyczanych egzemplarzy zbiorów bibliotecznych. Część danych brano z Głównego Urzędu Statystycznego.

Renata Grabowska