Kliknij, aby powiększyć6 grudnia Mikołajkowe święto obfitowało w rozmaite wydarzenia łączące tradycję z nowoczesnością. Przybrało ono innowacyjną formę, przygotowaną przez zespół pracowników naszej biblioteki. Nowością w tym roku był tradycyjny, taki jak legenda głosi „Święty Mikołaj”, nie żaden „Gwiazdor” w masce . Drugą nowością było wyjście poza bibliotekę. Oprócz dobrej zabawy, tematem mikołajkowych spotkań było promowanie tabletów, którymi dysponujemy dzięki owocnej współpracy z Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie.

Współpracujemy także od lat z przedszkolami nr 2 i 3 w Barcinie, i dlatego zaprosiliśmy przedszkolaków do wzięcia udziału w naszych bibliotecznych mikołajkach i Dniu Kodowania. Najpierw gościliśmy w murach książnicy dzieci z opiekunkami z Przedszkola Nr 2. Powitane przez Dyrektora Biblioteki Grażynę Szafraniak wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju. Dzieci bawiły się doskonale. Czuły się programistami i uczyły się kodować bez komputera. Przygotowana gra planszowa w postaci labiryntu dla kotka, który zmierza do miseczki z mlekiem pozwoliła stawiać przedszkolakom pierwsze kroki w kodowaniu. Zadaniem małych programistów wyposażonych w strzałki było uważne słuchanie informatyka p. Macieja i bibliotekarki p. Stanisławy kier. Oddziału dla dzieci i młodzieży oraz wskazywanie drogi za pomocą poleceń w prawo w lewo, góra, dół. Radość i uśmiech zagościł na twarzach dzieci, gdy zobaczyły Św. Mikołaja i Aniołka, zaśpiewały mu piosenkę i za to obdarowane zostały słodyczami. Wspólną pamiątkową fotografią zakończono spotkanie.

Innowacyjny pomysł wyjścia do Przedszkolaków

Święty Mikołaj ze swoją świtą po spotkaniu z dziećmi w bibliotece wyruszył do Przedszkola Nr 3 odwiedzić przedszkolaków. Swoją obecnością, sprawił im ogromną radość . Dzieci spontanicznie i odważnie rozmawiały z nim. Pytały, czy to on był u nich w domu i czy pamięta co przyniósł, np. bluzkę z Batmanem. Zafascynowane były prawdziwością postaci, tym że mruga oczami, że jest ciepły i się uśmiecha. Nie lada frajdę miały maluchy jak Mikołaj mówił „Przybij piątkę kolego…” – ochoczo wyciągały małe rączki i żegnały się ,zapraszając na kolejny rok . Bez problemu poznały gości bibliotecznych, ale z Mikołajem miały problem. Obdarowane drobnymi prezentami i cukierkami w podziękowaniu śpiewały piosenki. Nowością również było to, że do bibliotekarzy w tej akcji dołączyli pracownicy administracji i obsługi wykazując się niezwykłą kreatywnością w uświetnieniu mikołajkowego święta.

Stanisława Ciesielska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.jpg10.jpg