Kliknij, aby powiększyć14 grudnia 2016 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona sztuce klasycyzmu i romantyzmu, przeznaczona dla uczniów gimnazjum. Prelekcję przygotowała i przeprowadziła Olga Gralak-Ćwikła.

Klasycznym, ostatni w „wielkich stylów” sztuki nowożytnej oraz romantyzm, zapowiadający już sztukę modernistyczną. Klasycyzm jest artystycznym wyrazem Oświecenia, głoszącego prymat nauki i rozumu nad emocjami i wyobraźnią. Styl ten nawiązywał do sztuki starożytnej Grecji i Rzymu; jego charakterystycznymi cechami są harmonijne proporcje, surowość i oszczędność wyrazu, statyka i spokój. W epoce tej najchętniej podejmowano tematykę mitologiczną oraz alegoryczną; malarstwo cechowało się jasnymi koncepcjami plastycznymi oraz dominacją rysunku nad kolorem, zazwyczaj mocno stłumionym. Sztuka pełniła rolę służebną wobec władzy, często służyła jako wyraz potęgi państwa oraz władcy.

Romantyzm, w przeciwieństwie do klasycyzmu nie ma cech odrębnego stylu. Jest rozumiany jako wyraz postawy światopoglądowej, artystycznej i uczuciowej - znamionuje ją pojmowanie sztuki jako przejawu odrębności narodowościowych oraz osobowych oraz jako ekspresji przeżyć wewnętrznych twórcy. Znamienne cechy romantyzmu to wyolbrzymienie roli sztuki, artysty oraz doznania estetycznego, wybujały subiektywizm oraz indywidualizm, zwrot ku poznaniu intuicyjnemu i twórczej roli wyobraźni oraz odrzucenie przekonania o racjonalnym charakterze twórczości. Artyści romantyczni nie bali się kontrastów, dynamizmu, jaskrawości barw. Malarze chętnie sięgali do tematyki związanej z marzeniami sennymi oraz podaniami ludowymi; jednym z ich ulubionych motywów było też ukazywanie kruchości człowieka wobec potęgi natury. W architekturze tego czasu panowały neo - style, kopiujące rozwiązania stylistyczne z minionych epok, najczęściej z gotyku.

Olga Gralak-Ćwikła