Kliknij, aby powiększyćCałoroczny cykl „Artyści gminy prezentują” dobiega końca. Przez dwanaście miesięcy w gmachu naszej biblioteki odbywały się wystawy prac twórców działających na terenie naszej gminy i nie tylko, twórców zarówno uznanych i cenionych jak i tych dopiero rozpoczynających swoją drogę artystyczną. Ostatnią wystawą z cyklu, rozpoczętą wernisażem z dnia 14 grudnia 2016, jest prezentacja ozdób świątecznych Pani Marioli Szefer.

W czytelni biblioteki można zobaczyć wykonane jej ręką bombki, zawieszki na choinkę o rozmaitych kształtach, świeczniki, aniołki, miniaturowe choinki itd. Wszystko wykonane zostało techniką szydełkowania, utrwalone następnie za pomocą krochmalu wymieszanego z klejem oraz ozdobione dodatkowo koralikami, wstążkami, brokatem. Powstałe w ten sposób misterne przedmioty zachwycają delikatnością i wyrafinowaniem. Goście zebrani na wernisażu nie szczędzili artystce ciepłych słów - ona natomiast nie wzbraniała się przez opowiadaniem o swojej pasji. Stwierdziła, że szydełkowanie jest jej sposobem na relaks. Dziergać nauczyła ją mama; obecnie Pani Szefer jest tak biegła w tej technice, że łatwiejsze wzory jest w stanie dziergać oglądając jednocześnie film; sytuacja zmienia się w obliczu trudniejszych wzorów, gdzie trzeba liczyć oczka. Wzory artystka wyszukuje głównie w prasie i Internecie, ma ich już całą kolekcję. Prócz ozdób świątecznych (nie tylko na święta Bożego Narodzenia) wykonuje też obrusy i serwety.

Artystka zebrała za swą opowieść ogromne brawa. Wiele pań obecnych na wernisażu podeszło do niej po zakończeniu wernisażu, by omówić tajniki szydełkowania i wymienić się doświadczeniami.

Wystawę prac Pani Marioli można oglądać w bibliotece do połowy stycznia.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg