Kliknij, aby powiększyćW 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozpoczął się nowy cykl, zatytułowany „Cudze chwalicie, swego nie znacie...” poświęcony zabytkom Barcina oraz okolicznych miast. Podczas pierwszego spotkania w cyklu prowadząca prelekcje Olga Gralak-Ćwikła opowiedziała zebranym o wybranych zabytkach położonych na terenie naszego miasta, jak również o pałacu położonym w pobliskim Krotoszynie.

Na wstępie prelekcji zebrani w czytelni biblioteki goście usłyszeli, czym właściwie jest zabytek, jakie są ich rodzaje, oraz na jakie sposoby są one chronione w naszym kraju. Prelegentka opowiedziała również jak powstaje karta ewidencyjna zabytku. Następnie rozpoczęła się właściwa część wykładu, poświęcona zabytkom Barcina i najbliżej okolicy. Mówiono głównie o zabytkach nieruchomych, czyli budynkach albo innego rodzaju budowlach i konstrukcjach trwale powiązanych z gruntem, ale też parkach, układach urbanistycznych, cmentarzach itd.

W chwili obecnej jedynie cmentarz parafii pw. św. Jakuba Większego oraz zespół pałacowo-parkowy w Krotoszynie figurują w krajowym rejestrze zabytków nieruchomych, nasze miasto może się jednak poszczycić większą ilością budynków (bądź innych obiektów zaliczanych do kategorii zabytku nieruchomego) o dużej wartości artystycznej, naukowej bądź historycznej. Wśród nich jest min. góra św. Wojciecha, kościół pw. św. Jakuba Większego, wzniesiony w 1901 roku w stylu neoromańskim z elementami neogotyku, późno klasycystyczny dwór zwany potocznie dworem Winieckich, potężny spichlerz z ok.1900 roku, budynek Szkoły Podstawowej nr 1 im. dr Stanisława Krzysia z 1893 roku, czy liczne kamienice położone przy rynku oraz wzdłuż biegu ulic 4 stycznia oraz Wyzwolenia. Warto także wspomnieć zabudowania infrastruktury kolejowej, czy stanicę żeglarską.

Po zakończonej prelekcji nadszedł czas na głosy z publiczności – tu wiele ciekawych informacji oraz drobnych korekt wniósł obecny na sali Pan Artur Skrzypczyk.

Następny wykład z cyklu, poświęcony zabytkom położnym na ternie gminy Barcin, odbędzie się w marcu; wtedy również omówione zostanie wyposażenie kościoła pw. św. Jakuba Większego. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła