Kliknij, aby powiększyć6 stycznia 2017r. w Barcinie odbył się III Barciński Orszak Trzech Króli, zorganizowany wspólnymi siłami przez barcińskie instytucje, stowarzyszenia oraz osoby prywatne: Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego, parafię pw. św. Jakuba Większego, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Dom Kultury, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2, Zespół Szkół nr 1, Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy, Klub Żeglarski „Neptun”, I Wodną Drużynę Harcerską, Barcińską Drużynę Harcerską, Gminną Straż Pożarną oraz Pana Andrzeja Stachowiaka z Pakości.

Wydarzenie, przeprowadzone pod hasłem „Pokój i dobro”, zgromadziło kilkuset mieszkańców miasta. Orszaki trzech króli przeszły w pochodach z trzech różnych części miasta, by spotkać się przed obliczem Heroda przy budynku Zespołu nr 1 w Barcinie. Orszak króla Kacpra (granego przez Tomasza Kaniukę) odznaczający się kolorem czerwonym wyruszył spod kościoła pw. św. Jakuba Większego, wyróżniająca się barwą niebieską świta króla Melchiora (Marek Koliński) przeszła Aleją Harcerską wzdłuż ul. Pakoskiej, zaś zielony orszak króla Baltazara (odgrywanego przez Wojciecha Wojciechowskiego) przywędrował ulica Polną spod świetlicy w Wolicach. Uczestnicy orszaków nieśli flagi w odpowiednich kolorach, na głowach mieli korony, wznosili okrzyki i śpiewali pieśni.

Monarchowie spotkali się w siedzibie Heroda (w tej roli Tomasz Woźnicki), skąd następnie w połączonym pochodzie przeszli do kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego, gdzie oddali hołd Nowonarodzonemu. Kolejnym punktem programu było wspólne kolędowanie, podczas którego można było usłyszeć zespoły Retro i Relaks oraz uczestników warsztatów wokalnych Miejskiego Domu Kultury. Na zakończenie każdy chętny mógł poczęstować się gorącym napojem przygotowanym przez Pana Andrzeja Stachowiaka.

Olga Gralak-Ćwikła

Albums