Kliknij, aby powiększyć11 stycznia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż wystawy, pierwszej w całorocznym cyklu „Artyści Gminy Prezentują”. Swoje prace zaprezentowały uczestniczki klubu „Artystyczne Pasje Czytelniczek”, działający od sierpnia 2015 roku przy Filii nr 1 na ul. Kościelnej 15.

„Artystyczne Pasje Czytelniczek” to klub hobbystyczny zrzeszający czytelniczki z Barcina. Inspiracją do powstania klubu był udział w warsztatach z wikliny papierowej pod kierunkiem Pani Longiny Roczek. Instruktorka - wolontariuszka pochodzi z Kwidzynia, gdzie jako młoda dziewczyna uczyła się w szkole trudnej sztuki wyplatania wikliny. Obecnie jest na emeryturze i dzieli się z innymi swoją pasją.

Pierwsze spotkanie klubu miało miejsce 28 sierpnia 2015 roku. Pani Longina pokazała zebranym paniom jak, krok po kroku, pociąć papier na paski i skręcać rurki, z których można wyplatać koszyki, choinki, wianki, anioły i inne przedmioty. Od tamtego czasu panie spotykają się regularnie - co tydzień we wtorek o godzinie 10:00 w siedzibie Filii nr 1. Sprawia im to ogromną radość. Wspólne wyplatanie papierowej wikliny to aktywne spędzanie wolnego czasu, darmowa psychoterapia, śmiechoterapia i rehabilitacja nadgarstków. Swoje prace czytelniczki prezentowały na „Wystawie stołów Wielkanocnych” w Łabiszynie, na „Powitaniu Lata” w Barcinie, jak również na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Barcinie. Obecnie do klubu „Artystycznych Pasji Czytelniczek” należą: Longina Roczek, Ewa Brewka, Małgorzata Drążek, Henryka Mazurek, Żaneta Płotka, Halina Skoczyńska, Lilianna Smyk i Halina Ryszka.

Na wernisażu w bibliotece stawiły się niemal wszystkie członkinie klubu; nieobecna była Pani Halina Ryszka. Panie wyjaśniły tajniki papierowej wikliny, gorąco zachęcały do wstąpienia do klubu, dzieliły się historiami z spotkań. Każda z Pań miała swoje pięć minut; z chęcią opowiadały, w jaki sposób trafiły do klubu, co najbardziej lubią wyplatać, skąd czerpią inspiracje i wzory . Ich optymizm i skłonność do szczerego śmiechu sprawiły , że na spotkaniu panowała wspaniała atmosfera. Łatwo da się dostrzec, że panie łączy nie tylko uczestnictwo w klubie, ale także wzajemna sympatia.

Przed wernisażem wręczono nagrody w konkursach Czytelnik Roku 2016 oraz Młody Czytelnik Roku 2016. Niewątpliwą atrakcją spotkania był także mini koncert piosenek świątecznych, które odśpiewała Oliwia Rybczyńska przy akompaniamencie gitary Adama Dzikowskiego.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG