Kliknij, aby powiększyć11 stycznia 2017 roku podczas wernisażu z cyklu „Artyści Gminy prezentują” rozstrzygnięte zostały konkursy Czytelnik roku 2016 oraz Młody Czytelnik Roku 2016 biblioteki głównej, Filii nr 1 w Barcinie oraz filii w Mamliczu.

Wyróżniani są czytelnicy, którzy nie tylko wypożyczają duże ilości książek, ale i też aktywnie uczestniczą w życiu książnicy biorąc udział w bibliotecznych wydarzeniach. W konkursie na Czytelnika Roku 2016 biblioteki głównej dodatkowe punkty można było także zdobyć za napisanie recenzji książki oraz wypożyczanie prasy.

Czytelnikiem Roku 2016 w bibliotece głównej została Pani Danuta Pałka, która wypożyczyła 284 pozycje, odwiedzając bibliotekę 35 razy. Pani Danuta przebywa na emeryturze. Lubi powieści obyczajowe, szczególnie te z historią w tle. Preferuje literaturę obcą. Młodym Czytelnikiem Roku została natomiast Wiktoria Napierała. 9-latka wypożyczyła w zeszłym roku 63 książki. Najczęściej wybiera literaturę dziecięcą poświęconą tematowi wróżek i księżniczek, lecz nie stroni również od książek popularno-naukowych, zwłaszcza geograficznych. Często bierze udział w zajęciach orgaznizowanych przez Oddział Dzieci i Młodzieży, korzysta z pracowni komputerowej oraz tabletów.

Dodatkową nagrodą uhonorowano Paulinę Małodzińską, która napisała najwięcej recenzji przeczytanych przez siebie książek.

W Filii nr 1 tytuł Czytelnika Roku 2016 nadano Pani Ewie Brewce, mieszkance Barcina Wsi. Pani Ewa wypożycza zarówno książki w tradycyjnej formie jak i audiobooki; w zeszłym roku przeczytała 96 książek. Korzysta także z dostępnej w bibliotece prasy. Jest aktywną uczestniczką życia Filii nr 1: należy do klubu „Artystyczne Pasje Czytelniczek”, jest wolontariuszką udzielającą się w warsztatach dla dzieci i osób dorosłych. Młodym Czytelnikiem Roku 2016 Filii nr 1 została natomiast Zofia Rakowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie. Zosia może poszczycić się przeczytaniem 53 książek. Ponadto małą czytelniczka chętnie uczestniczy w organizowanych w Filii nr 1 zajęciach, reprezentowała też filię na konkursie plastycznym zorganizowanym przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr1 w technice quilling.

W filii w Mamliczu Czytelnikiem Roku 2016 została Pani Wioletta Łożyńska, z zawodu nauczycielka. Pani Wioletta przeczytała w zeszłym roku 125 książek; ceni zwłaszcza biografie oraz literaturę piękną . Wypożycza książki nie tylko w Mamliczu, także w bibliotece głównej. Młodym Czytelnikiem Roku została Sandra Plewka - uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Mamliczu. Sandra odwiedza bibliotekę minimum 2 razy w tygodniu. Najczęściej wybiera książki o kucykach, księżniczkach oraz zwierzętach - w skali roku wypożyczyła aż 213 pozycji. Nie czyta ich sama – ze względu na niepełnosprawność wszystkie wypożyczone książki czyta dziewczynce mama. Wspólne czytanie jest ich codziennym rytuałem. Oprócz wypożyczania książek Sandra regularnie uczestniczy w zajęciach wakacyjnych i wyjazdach integracyjnych organizowanych przez bibliotekę.

Nagrodzeni w konkursie otrzymali z rąk dyrektor biblioteki Pani Grażyny Szafraniak pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kontynuowania przygody z książką w 2017 roku!

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG