Kliknij, aby powiększyćWieczornice patriotyczne są już stałym elementem bibliotecznego kalendarium. Organizowane przy okazji świąt narodowych, gromadzą zawsze sporą liczbę widzów. Nie inaczej było 18 stycznia 2017 roku, gdy z okazji wieczornicy zorganizowanej we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 im. dr. Stanisława Krzysia w Barcinie. W czytelni biblioteki zjawiło się ponad sto osób, w tym między innymi przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Barcina Pan Michał Pęziak, Zastępca Burmistrza Pani Lidia Kowal oraz Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej Teresa Wilk.

Grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem nauczycielek: Marioli Szumskiej, Joanny Trawińskiej oraz Anny Lewandowskiej przygotowała wystąpienie poświęcone pieśniom i piosenkom patriotycznym. Na spotkaniu odśpiewano szereg utworów związanych z historią naszego kraju – od Hymnu Państwowego oraz szanowanej Roty przez pieśni legionowe, po popularne piosenki wojskowe takie jak Serce w plecaku. O każdym z utworów powiedziano kilka słów: data i okoliczności powstania, autorzy słów i muzyki – o ile są znani, jej miejsce na arenie historii. Pieśni śpiewane były nie tylko przez dzieci – do śpiewu chętnie włączyła się publiczność. Słowa utworów były w większości doskonale znane; jeśli jednak ktoś miał kłopot, mógł skorzystać ze śpiewnika, który otrzymał przy wejściu na salę.

Za swój występ uczniowie otrzymali gromkie brawa, a nauczycielki, które przygotowały wystąpienie zasłużone gratulacje. Widzowie omawiając spotkanie mówili, ze było im bardzo miło wspólnie śpiewać – tym bardziej, ze okazji do śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych jest coraz mniej.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg