Kliknij, aby powiększyć18 stycznia 2017 r. w piechcińskiej bibliotece odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne pn. „Nie taki strach straszny”, w ramach cyklu „Biblioterapia dla Dużych i Małych”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II b miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą, panią Justyną Michalak.

W trakcie zajęć drugoklasiści wzięli udział w zabawie ruchowej pt. „Myszki”. Omawiali również prezentowane obrazki, nazywając uczucia i emocje (radość, strach, smutek i złość).

Następnie dzieci wysłuchały bajki pt. „Strach ma wielkie oczy” Grażyny Wolszczak, po czym uczestniczyły w dyskusji na temat przyczyn strachu odczuwanego przez bohaterów opowiadania oraz kto pomógł myszce Mimi go oswoić. Uczniowie dowiedzieli się, iż można zapanować nad strachem. Trzeba tylko najpierw go zrozumieć, zobaczyć, poznać i zracjonalizować. Warto wiedzieć, że czasami strach jest korzystny. To on często motywuje nas do działania i zmieniania się, a także pomaga nam przewidzieć niebezpieczeństwo. Poza tym dzieci często mylą obrzydzenie ze strachem (np. kiedy boją się pająków, komarów, czy much).

Podczas spotkania drugoklasiści rysowali, co oznacza dla nich strach, z czym się kojarzy, czego można się bać. Uczestniczyli również w zabawie integracyjnej pt. „Powiedz sąsiadowi coś miłego”.

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG