Kliknij, aby powiększyć25 stycznia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z niezwykle popularnego wśród naszych użytkowników cyklu ”Obieżyświat – Podróże marzeń”. Przez zebranymi w czytelni biblioteki gośćmi wystąpili Państwo Grażyna i Bronisław Zabłoccy oraz Kamila i Rafał Krukowscy, którzy opowiedzieli o swoim pobycie w Australii i Nowej Zelandii w 2014 roku.

Państwo Krukowscy spędzili na drugiej półkuli łącznie sześć miesięcy. Po kilku miesiącach pracy i nauki języka w Australii postanowili zwiedzić pobliską Nową Zelandie, państwo składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp. Podróżnicy wynajęli mały samochód typu kamper i ruszyli w drogę – ich zamiarem stało się przemierzenie kraju wzdłuż; swą podróż rozpoczęli na Wyspie Północnej, skończyli na Południowej. Dzięki istniejącej w nowej Zelandii doskonałej infrastrukturze turystycznej sprzyjającej tego typu podróżowaniu nie musieli martwić się o miejsce na obóz – na terenie kraju rozsiane są niewielkie schroniska z dostępem do urządzeń sanitarnych i kuchennych, z których za niewielka opłatą skorzystać może każdy pod warunkiem, że pozostawi miejsce w takim stanie, w jakim go zastał. Tym sposobem Państwo Krukowscy przejechali Nową Zelandię, podziwiając słynną na cały świat przyrodę kraju. Jak żartowali, czasem w podroży łatwiej było spotkać owce niż ludzi - do Nowej Zelandii należy absolutny rekord w ilości tych zwierząt: 47 390 000 owiec, czyli 12,6 owcy na osobę.

Po przejechaniu Nowej Zelandii podróżnicy wsiedli w samolot i wrócili do Australii, gdzie czekali na nich Państwo Zabłoccy oraz ich kuzyn. Po wynajęciu samochodu ruszyli w miesięczną podróż przez kraj. Słynnymi czerwonymi drogami przemierzali wyspę, mijając po drodze charakterystyczne dla Australii pociągi drogowe. Nocowali w namiocie. Jako że Australia szczyci się mianem jedynego kontynentu, gdzie węży jadowitych jest więcej niż niejadowitych, musieli uważać na te stworzenia, także na pająki, usiłowali także nie wchodzić w drogę krokodylom. Po drodze zwiedzali atrakcje turystyczne kraju, min. słynną górę Uluru i Kings Canyon w tzw. Outback, czyli pustynnej części wyspy, czy Park Narodowy Nambung podczas podróży wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Swą trasę zakończyli w Perth, skąd polecieli do Sydney – stad po kilku dniach ruszyli w podróż powrotną do Polski.

Niemal dwugodzinna opowieść ilustrowana był doskonale przygotowaną prezentacją multimedialną ilustrowaną pięknymi zdjęciami i filmami powstałymi w czasie podróży. Widzowie słuchali z zapartym tchem; zadawali wiele pytań, na które podróżnicy chętnie odpowiadali. Za swoją opowieść zebrali gromkie brawa.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg