Kliknij, aby powiększyćW dniu 21 lutego 2017 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie podsumowujące wydarzenie zatytułowane „Mesco Dux Poloniae Baptizatur. Mieszko Książę Polski ochrzcił się”, które miało miejsce 24 września 2016 roku. Widowisko zorganizowane zostało przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Parafię pw. św. Jakuba Większego w Barcinie, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie, w ramach partnerstwa lokalnego „Tradycja – Kultura - Nowoczesność”

Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski i było następnym w serii widowisk historycznych organizowanych na terenie naszego miasta. We wcześniejszych latach inscenizacje powiązane były ściśle z osobą św. Wojciecha, tym razem jednak, z okazji rocznicy, zdecydowano się na wydarzenia związane z chrztem Polski. Widzowie mieli zatem okazję obejrzeć dwór Mieszka I, chwilę podjęcia decyzji o chrzcie, przygotowania, wreszcie samą ceremonię połączoną z zaślubinami z czeską księżniczką Dobrawą. Podczas widowiska zaprezentowano także zebranym sceny z ówczesnego życia – min. tańce, gry plebejskie, walki wojów, przygotowywanie żywności itd. Jak w poprzednich latach, o atmosferę sprzed wieków zadbał zespół muzyki dawnej KliMagJa, Dodatkową atrakcją widowiska była wystawa laureatów konkursu plastycznego, którego tematem był chrzest Mieszka I.

W przedsięwzięciu „Mesco Dux Poloniae Baptizatur. Mieszko Książę Polski ochrzcił się” wzięło udział ponad sto osób - wśród nich udział min. członkowie Towarzystwa, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie, uczniowie szkół z Barcina i Mamlicza, dzieci ze świetlicy „Gąsienica”, oraz okoliczni rzemieślnicy, jak również osoby prywatne.

Spotkanie w bibliotece było okazją dla podsumowania całości projektu oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w jego realizację – w tym sponsorom, bez których pomocy finansowej realizacja widowiska byłaby niemożliwa. Każda osoba z rąk przewodniczącej Towarzystwa Teresy Kaczmarek otrzymała dyplom z podziękowaniami oraz broszurę „Mesco Dux Poloniae Baptizatur. Mieszko Książę Polski ochrzcił się”, dokumentującą planowanie, organizację oraz przebieg widowiska. Podczas spotkania wyświetlono ponadto materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Lokalną Barcin z okazji widowiska; uświetnieniem spotkania był także koncert piosenek harcerskich w wykonaniu Barcińskiej Drużyny Harcerskiej.

Olga Gralak-Ćwikła