Kliknij, aby powiększyć22 lutego 2017 roku w środowe popołudnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin po raz kolejny gościła w swych progach Państwa Wandę i Eugeniusza Rzyskich z Bydgoszczy, duet bardzo lubianych przez biblioteczną publiczność aktorów. Ich występy – czy to koncerty poezji, czy kabaretowe skecze, zawsze gromadzą komplet widzów. Nie inaczej było tym razem - na widowni zasiedli nie tylko stali bywalcy bibliotecznych spotkań, jak również licznie zebrana młodzież.

Spektakl jaki pokazali tym razem artyści, to tak zwany „Teatr przy stoliku” - w dosłownym tego słowa znaczeniu. Założeniem tego rodzaju występów jest prezentowanie widzom krótkich form teatralnych przy minimalnej scenografii – w barcińskiej bibliotece Państwo Rzyscy pokazali dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa, zatytułowane „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Obie sztuki dowcipnie i z polotem opowiadają o stosunkach damsko-męskich oraz wszelkich perypetiach z tego wynikających; Państwo Rzyscy odegrali je znakomicie, wywołując wśród publiczności salwy śmiechu. Za swe wysiłki zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Państwo Rzyscy pokazali, że sztuka teatralna może bawić i zachwycać nawet na małej scenie i przy skromnej scenografii, wystarczy tylko odpowiedni przekaz i jego odbiór. Był to kolejny, z pewnością nie ostatni pokaz tej wspaniałej pary aktorów w naszej bibliotece.

Olga Gralak-Ćwikła