Kliknij, aby powiększyćW 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozpoczęto nowy cykl, poświęcony zabytkom miasta i gminy Barcin oraz gmin ościennych. Na pierwszym spotkaniu z cyklu, które miało miejsce w styczniu, omówiono zabytki mieszczące się w Barcinie i najbliższej okolicy . Kolejne spotkanie, które miało miejsce 1 marca, poświęcone zostało zabytkom leżącym na terenie gminy – w miejscowościach Piechcin, Młodocin, Złotowo oraz Wapienno . Prelekcję poprowadziła Olga Gralak-Ćwikła.

W Piechcinie na uwagę zasługuje przed wszystkim wpisany do rejestru zabytków zespól pałacowy z 3 ćwierci XIX wieku, należący niegdyś do rodziny Korytowskich. Okazały pałac, wzniesiony w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu, otoczony jest zabudowaniami dworskimi oraz pozostałościami parku – obecnie mieszczą się tam biura gospodarstwa rolnego. Kolejnym ciekawym budynkiem jest obecna siedziba ośrodka zdrowia – budowla wzniesiona na początku XX wieku, dawniej siedziba dyrektora pobliskiej kopalni wapienia. Sama kopalnia również posiada swój zabytek – stojący w Wapiennie budynek zwany potocznie „pałacykiem”, zbudowany w stylu eklektycznym ok. 1900 roku, obecnie mieszczący pomieszczenia biurowe kopalni.

Kolejnym zabytkiem o którym warto wspomnieć jest pałac leżący w miejscowości Młodocin , który razem z otaczającym go parkiem krajobrazowym wpisany jest do rejestru zabytków. Budynek, wzniesiony w końcu XIX wieku w stylu eklektycznym, pozostaje w rękach prywatnych; niegdyś zrujnowany, w ostatnich latach został wyremontowany i mieści obecnie restaurację oraz hotel. Odwiedzający Młodocin mogą się cieszyć jego pięknem jak również pospacerować po nieźle zachowanym parku przypałacowym.

Odmienny los spotkał kolejny zabytek, o którym mówiono na spotkaniu – budynek mieszkalny z Złotowie. Wzniesiony w II poł. XIX wieku, obecnie chyli się ku ruinie i niestety nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dzieli on los wielu zabytków na terenie całego kraju, na których renowację ich właściciele nie mają środków finansowych - lub, co także się czadem zdarza – chęci.

Kolejne spotkanie z cyklu poświęcone będzie zabytkom gminy Łabiszyn. Zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła