Kliknij, aby powiększyć15 marca 2017 roku z Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Artyści gminy prezentują”. Tym razem na wystawie zaprezentowane zostały prace plastyczne najmłodszych barcińskich twórców – dzieci z Przedszkola nr 1 w Barcinie.

Prace wykonane zostały przez dzieci w wieku od 3 do 6 lat, podczas zajęć ogólnych oraz kółek plastycznych, na których realizowane są programy własne nauczycieli - "Plastyczne inspiracje" pod kierunkiem Pani Danuty Pawlak oraz "Kraina wyobraźni" pod okiem Pani Beaty Gaczkowskiej. Obie panie zjawiły się na wernisażu, aby opowiedzieć zebranym o swej pracy.

W ramach zajęć dzieci wykonują prace o różnorodnej tematyce, wykorzystują różne materiały, uczą się nowych technik plastycznych. Tematyka warsztatów dobierana jest stosownie do pór roku, przypadających świąt oraz zainteresowań małych twórców, a ich głównym celem jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych dzieci. Prace powstałe podczas zajęć zaprezentowane zostały w bibliotece – można tu zobaczyć dzieła wykonane w technikach m.in. rysowania kredą i pastelami, malowanie piórem i nitką, wydzieranka obrazkowa, witraż papierowy, kalkowanie, frottage, collage, "mokre w mokrym", modelowanie z plasteliny, upiększanie form styropianowych oraz prace przestrzenne powstałe z wykorzystaniem materiału kreatywnego i przyrodniczego.

Na wernisażu obecnych było także kilkoro dzieci uczestniczących w zajęciach. Chętnie pokazywały swoje prace i mówiły o ulubionych technikach.

Panie Danuta i Beata oraz dzieci obecne na wernisażu otrzymali gromkie brawa, a mali artyści ponadto słodką niespodziankę Trzymamy kciuki za dalszy rozwój zdolności artystycznych małych twórców.

Olga Gralak-Ćwikła