Kliknij, aby powiększyć28 marca 2017 roku w czytelni Biblioteki Publicznej miasta gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z popularnego wśród naszych użytkowników cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać” . Na każdym ze spotkań z cyklu zebrani dzielą się ze sobą swoimi wspomnieniami na temat jednej z ulic Barcina – instytucji i firm niegdyś tam istniejących, osób kiedyś tam zamieszkałych, pamiętnych wydarzeń. Po ulicach 4 stycznia i Wyzwolenia, nadszedł czas na ul. Kościelną.

Ulica ta, jak sama nazwa wskazuje, kojarzona jest powszechnie ze stojącym nad brzegiem Noteci kościołem pw. św. Jakuba Większego wraz z zabudowaniami probostwa, jak również główną siedzibą Banku Spółdzielczego i Filią biblioteki; niektórzy wiedzą także, że przy ulicy tej mieści się dom Jakuba Wojciechowskiego, założyciela i patrona barcińskiej książnicy. Warto jednakże wiedzieć , że w przeszłości przy ulicy Kościelnej mieściło się znacznie więcej ważnych dla miasta miejsc – w tym rzeźnia, gazownia, lodownia oraz kąpielisko miejskie, położone w głębi ulicy. O tym właśnie mówiono na spotkaniu –dzięki starym zdjęciom zaprezentowanym przez Pana Stefana Skrzypczyka można było również niektóre spośród tych miejsc zobaczyć.

Następne spotkanie z cyklu , zaplanowane na 18 kwietnia 2017 roku, poświęcone będzie kolejnym barcińskim ulicom. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła