Kliknij, aby powiększyćW dniu 17 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin otwarto kolejną wystawę z cyklu „Artyści Gminy prezentują”. W czytelni biblioteki zebrało się kilkudziesięciu gości, aby podziwiać prace Pana Marcina Niesyna, oraz wysłuchać prelekcji na temat fotografii przyrodniczej – jego pasji.

Fotografia przyrodnicza należy do najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej pasjonujących gatunków fotografii. Wymaga nie tylko dobrego oka, odpowiedniego sprzętu, czasu i poświęcenia, ale także odrobiny szczęścia. Fotograf przyrody musi cechować się wytrwałością i cierpliwością – dobre zdjęcie to często nie dzieła szczęśliwego przypadku, lecz owoc długich i mozolnych przygotowań. Skompletowanie odpowiedniego sprzętu (aparat oraz obiektywy, strój maskujący itd.) , skonstruowanie czatowni, nabycie wiedzy na temat gatunków zwierząt, ich zwyczajów i miejsc, gdzie bytują – to tylko niektóre z wysiłków, które trzeba podjąć. Efekty jednak warte są trudu - przepiękne zdjęcia, pokazujące różnorodność polskiej przyrody. Na fotografiach Pana Marcina prezentowanych w bibliotece można wiec podziwiać min. czaplę, gęś gęgawą, perkozy dwuczube, żurawie, czajki, kszyki, muflony, sarny, daniele, króliki, dziki. Warto zauważyć, że większość zdjęć wykonanych zostało na terenie naszej gminy.

Podczas swojej prelekcji Pan Marcin nie tylko opowiedział o tajnikach fotografii przyrodniczej, ale także o swych – czasem zabawnych, czasem strasznych – przygodach z aparatem. Podziękował za wsparcie swej rodzinie, która wybacza mu wstawanie przed świtem i wielogodzinne plenery fotograficzne. Pokazał także sprzęt, którym robi zdjęcia oraz pamiątki pozostałe po wypadach w teren – min. pióra żurawia.

Wystawa zdjęć Pana Marcina Niesyna będzie otwarta do połowy maja. Serdecznie zapraszamy do oglądania, naprawdę warto!

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg