Kliknij, aby powiększyć18 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać” . Spotkania te za każdym razem gromadzą grupę osób, które dzielą się ze sobą swoimi wspomnieniami na temat historii naszego miasta. Tym razem mówiono o trzech barcińskich ulicach: św. Wojciecha, Pałuckiej oraz Dąbrowickiej.

W rejonie tym mieści się jeden z najważniejszych punktów na mapie miasta - Góra św. Wojciecha, lecz nie tylko. W przeszłości na tym terenie mieściły się także: pierwsza siedziba poczty w Barcinie, kościół ewangelicki (zburzony pod koniec lat 60tych XX wieku), zakłady przemysłowe (gorzelnia, mleczarnia), a także spichrze; w czasie II wojny światowej w budynku dawnej gorzelni mieściło się więzienie. Nie brakowało punktów usługowych i gospodarstw rolnych. Krótko mówiąc – było co wspominać.

Następne spotkanie poświęcone będzie ulicy Żnińskiej. Już teraz zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła