Kliknij, aby powiększyćW dniu 20 kwietnia 2017r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin gościła Państwa Urszulę i Bogdana Lisowskich – emerytowanych nauczycieli z Kłóbki położonej w powiecie włocławskim. Małżeństwo przyjechało do Barcina z swoją inscenizacją dotyczącą kultury i tradycji Kujaw.

Państwo Lisowcy są aktywnymi propagatorami folkloru Kujaw, przede wszystkim gwary. Zajmują się także propagowaniem walorów kulturalno-historycznych Kłóbki, w tym położonego we wsi Parku Etnograficznego oraz historii znajomości Fryderyka Chopina i Marii Wodzińskiej - Orpiszewskiej, pierwszej narzeczonej wielkiego kompozytora, mieszkającej i pochowanej w Kłóbce. Są założycielami zespołu folklorystycznego „Marynia" oraz Towarzystwa Miłośników Kłóbki. Ponadto piszą poezję, bajki, scenariusze, dodatkowo Pan Bogdan komponuje muzykę.

Na spotkaniu w barcińskiej książnicy Państwo Lisowscy opowiedzieli nie tylko o Kłóbce i miłości Chopina oraz Marii Wodzińskiej. Ubrani w stroje kujawskie, zaśpiewali zebranym kilka przyśpiewek kujawskich, zaprezentowali także wiersz napisany przez Pana Bogdana, sławiący uroki Kujaw. Odegrali także dwie krótkie scenki, podczas których namawiali do kultywowania tradycji i folkloru – nie tylko Kujaw.

Występ Państwa Lisowskich nagrodzony został gromkimi brawami. Nie brakowało też pytań, na które Państwo Lisowscy chętnie odpowiadali.

Olga Gralak-Ćwikła