Kliknij, aby powiększyć24 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin zagościł Pan Tomasz Terlikowski, filozof, dziennikarz i publicysta. Przyjechał on do Barcina na zaproszenie proboszcza pobliskiej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, księdza kanonika Stanisława Talaczyńskiego, a okazją ku temu była wydana niedawno książka autorstwa Pana Terlikowskiego pt. „Maksymilian M Kolbe. Biografia świętego męczennika”. Spotkanie w bibliotece poświęcone było właśnie tej publikacji oraz dziejom życia świętego.

Jak stwierdził Pan Terlikowski, pomysł napisania książki powstał już siedem lat temu, jednak dopiero dziewięć miesięcy temu pojawiło się zlecenie na jej napisanie. W wyniku kilkumiesięcznej pracy powstało pokaźne objętościowo wydawnictwo, opisujące życie świętego od narodzin po męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Auchswitz. Temu wydarzeniu, powszechnie znanemu, Pan Terlikowski nie poświecił jednak zbyt wiele miejsca na spotkaniu, skupiając się na innych zasługach świętego – w tym jego działalności wydawniczej, pracy misyjnej oraz próbach reformacji zakonu franciszkanów, którego był członkiem. Nie zabrakło również informacji o rodzinie św. Maksymiliana, w tym o matce Mariannie, której pobożność wywarła ogromny wpływ na wybór ścieżki życiowej syna oraz brata o.Alfonsa, również franciszkanina.

Zebrani na spotkaniu z uwagą wysłuchali opowieści o patronie barcińskiej parafii, pojawiło się także wiele pytań. Chętni mieli możliwość zakupienia książki „Maksymilian M Kolbe. Biografia świętego męczennika” oraz otrzymania dedykacji od autora.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg