Kliknij, aby powiększyćKonkurs „Barcin moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” jest jednym z wielu konkursów organizowanych corocznie przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin. Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat historii, kultury i życia społeczno-samorządowego miasta i gminy Barcin oraz powiatu żnińskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Barcina i jest współorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

26 kwietnia 2017 roku odbyła się XVI edycja konkursu. Do udziału zgłosiło się siedem trzyosobowych drużyn, reprezentujących : Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 z Barcina, Szkoły Podstawowe z Piechcina oraz Mamlicza, Gimnazjum nr 1 z Barcina, Gimnazjum nr 2 z Piechcina oraz Liceum Ogólnokształcące w Barcina. Wysiłki drużyn oceniało jury w składzie: przewodnicząca Maria Siekierska - historyk, Jarosław Drozdowski z Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Barcinie oraz Elżbieta Pałka, prezes Klubu Żeglarskiego „Neptun” z Barcina.

Rywalizacja rozegrała się w trzech rundach – podczas każdej rundy uczestnikom konkursu zadano 10 pytań, dotyczących odpowiednio: historii gminy Barcin, spraw samorządowych i życia kulturalnego gminy Barcin oraz historii, życia kulturalnego i samorządowego powiatu. Pytania odczytywane były przez Panią Dyrektor biblioteki Grażynę Szafraniak, po czym uczestnicy udzielali odpowiedzi posługując się systemem IVote, udostępnionym przez Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Na koniec każdej tury system zliczał punkty. Po zakończeniu 3 tur pytań i podliczeniu punktów jasnym się stało, że rywalizację wygrała drużyna z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie w składzie: Agata Popielińska, Karolina Słowińska oraz Amelia Szewczak, przygotowane do konkursu przez Pana Jakuba Wojciechowskiego.

Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie, w składzie: Bruno Maciejewski, Damian Karow i Jagoda Rucińska (nauczyciel przygotowujący - Pani Lidia Wróbel). Trzecie miejsce, po dogrywce, zdobyli reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie - Filip Andler, Mikołaj Ratajczak oraz Szymon Smaruj (nauczyciel przygotowujący - Pani Grażyna Sudoł), czwarte zaś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie - Maja Wojciechowska, Wiktoria Bujewska i Wiktor Baczyński, których przygotowywała do konkursu Pani Renata Szaforz. Kolejne miejsca zajęły drużyny z Gimnazjum nr 1 w Barcinie w składzie: Adrianna Bartoś, Agnieszka Butowt i Patrycja Łysy - pod opieką Pana Marka Kaczmarka, Szkoły Podstawowej w Piechcinie: Dominik Wojciechowski, Robert Woźniak i Aleksandra Zelek (nauczyciel przygotowujący – Pan Jakub Wojciechowski)oraz Szkoły Podstawowej w Mamliczu: Jędrzej Koszucki, Wiktoria Kustosz i Aleksandra Wielgórka wraz z opiekunem Panem Grzegorzem Michalakiem.

Nagrodę – pamiątkowy grawerton, dyplomy oraz książki wręczyła zwycięzcom obecna na konkursie Zastępca Burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal. Nagrodę otrzymał również nauczyciel przygotowujący. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe ufundowane prze Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, drobne upominki przekazane przez Urząd Miejski w Barcinie oraz książki ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin.

Serdecznie gratulujemy laureatom, jak również wszystkim uczestnikom konkursu, i zapraszamy do udziału w zmaganiach konkursowych w przyszłym roku.

Olga Gralak-Ćwikła