Kliknij, aby powiększyćCykl „Obieżyświat - podróże marzeń” ciszy się wśród użytkowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin niesłabnącym powodzeniem. Opowieści o krajach dalekich i tych bliższych zbierają zawsze pełną widownię. Nie inaczej było 26 kwietnia 2017 roku, kiedy czytelnia biblioteki zapełniła się gośćmi przybyłymi na prelekcję Księdza Kanonika Stanisława Talaczyńskiego, proboszcza pobliskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, który opowiedział zebranym o swym pobycie w Burundi, kraju położonym we wschodniej Afryce.

Ks. Talaczyński wyjechał do Burundi w 2013 roku, dzięki zaproszeniu tamtejszej nuncjatury. Podczas swojego pobytu miał okazję wziąć udział w wielu uroczystościach religijnych, przyglądać się pracy misjonarzy oraz sióstr zakonnych, zapoznać się z lokalnymi obyczajami, obserwować codzienne życie mieszkańców kraju. O swych spostrzeżeniach opowiedział, wspomagając się bogatą w zdjęcia prezentacją multimedialną.

Burundi graniczy z Rwandą od północy, Tanzanią od wschodu i południa, oraz z Demokratyczną Republiką Kongo od zachodu. Stolicą jest Bujumbura. Burundi nie ma dostępu do morza, jednakże większość jej południowo-zachodniej granicy stanowi jezioro Tanganika. W przeszłości kraj stanowił kolonię Niemiec oraz Belgii, obecnie jest niepodległą republiką prezydencką. Państwo zamieszkałe jest przez ludy Twa, Hutu oraz Tutsi – konflikty etniczne między dwoma ostatnimi grupami ludności doprowadziły do masowych rzezi ludu Hutu dokonywanych wiosną i latem 1972 przez armię Burundi oraz paramilitarne bojówki, zdominowane przez członków pochodzących z ludu Tutsi. Obecnie sytuacja polityczna jest względnie stabilna, konsekwencje konfliktów są widoczne głównie w sferze gospodarki - Burundi jest jednym z najbiedniejszych państw świata; ma najniższe PKB mieszkańca na świecie. Biali wciąż nie mogą czuć się w Burundi bezpiecznie – wskazane jest poruszanie się z obstawą (najlepiej uzbrojoną) oraz baczne pilnowanie dobytku.

Katolicy stanowią ok. 62 % ludności kraju. Jak wspominał Ksiądz Talaczyński, uroczystości religijne gromadzą setki ludzi, zaś obowiązkowym elementem każdej mszy są tańce i śpiewy. Misje, szpitale oraz ośrodki prowadzone przez zakonników i zakonnice są rozsiane po całym kraju, dla wielu ludzi będąc jedyną szansą na otrzymanie odzieży, podstawowej opieki medycznej czy pełnowartościowego posiłku. Pomimo tak ważnej roli ośrodków katolickich w życiu kraju, napaści na księży, misjonarzy czy zakonnice wciąż się zdarzają.

Zebrani w czytelni biblioteki goście wysłuchali niemal półtoragodzinnej prelekcji z uwagą, padło także wiele pytań. Wszyscy zgodnie uznali opowieść księdza o afrykańskim kraju za bardzo interesującą.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg