Kliknij, aby powiększyć10 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się finał Międzygminnego Konkursu Krasomówczego pt. Demostenes, którego organizatorami byli: Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego. W kwietniu w poszczególnych miastach odbyły się eliminacje gminne konkursu: wyłonieni w nich laureaci spotkali się w Barcinie podczas zmagań finałowych.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Teresa Wilk, Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie, Pani Marzena Wolska, Dyrektor gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Pan Mirosław Rzeszowski, dyrektor szubińskiej biblioteki i pomysłodawca konkursu. Rywalizacja rozegrała się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II-III szkół podstawowych, gdzie udział wzięło 4 dzieci, oraz klasy IV-VI szkół podstawowych – 13 dzieci.

Uczestnicy prezentowali teksty znanych polskich pisarzy oraz utwory własne. Przy ocenie ich występów jury brało pod uwagę min.: zrozumienie i interpretację tekstu, kompozycja prezentacji , a także kunszt oratorski, poprawna wymowa, świadome używanie środków ekspresji, pamięciowe opanowanie tekstu, kontakt ze słuchaczem itd. Po zakończeniu zmagań okazało się, ze najwyższą ilość punktów zebrała, zdobywając tym samym tytuł Grand Prix Demostenes 2017, uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie Maja Wojciechowska.

Wyróżniono także zwycięzców poszczególnych kategorii: w kategorii pierwszej zwyciężył Kacper Olszak ze Szkoły Podstawowej w Kcyni, zaś w kategorii drugiej Bruno Maciejewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie. Dalsze miejsca zajęli: Julia Piwecka ze Szkoły Podstawowej w Turze i Martyna Bacik ze Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie w kategorii klas II-II oraz w kategorii klas IV-VI: 2 miejsce ex equo Piotr Adamczyk ze Szkoły Podstawowej w Królikowie i Anna Ratajczak ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu, 3 miejsce zaś Stanisław Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Kcyni. Ponadto Nagrodę Dyrektora Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie otrzymała Zuzanna Gwit ze Szkoły Podstawowej w Januszkowie.

Laureaci, jak również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Zdobywczyni Grand Prix wręczono pamiątkowy puchar.

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu, która będzie miała miejsce w 2018 roku w Kcyni.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG