Kliknij, aby powiększyć11 maja 2017 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”, którego celem jest przedstawienie zabytków położonych na terenie miasta gminy Barcin oraz gmin okolicznych. Majowe spotkanie poświęcone było wyposażeniu barcińskiego kościoła pw. św. Jakuba Większego oraz zabytkom miasta i gminy Łabiszyn. Prelekcja prowadzona była przez dwie osoby – Pan Artur Skrzypczyk mówił o wyposażeniu kościoła pw. św. Jakuba, zaś Olga Gralak-Ćwikła o łabiszyńskich zabytkach.

Barciński kościół na „starówce” może poszczycić się wieloma interesującymi elementami wyposażenia. Pan Skrzypczyk opowiedział zebranym min. o trzech ołtarzach wraz z obrazami, organach, chrzcielnicy, konfesjonałach, ambonie itd. Obraz ołtarza głównego, przedstawiający Matkę Boską Śnieżną został ostatnio poddany konserwacji, dzięki czemu można go podziwiać w pełnej krasie. Inne zabytki z barcińskiego kościoła nie miały jak dotąd tyle szczęścia, co miejmy nadzieję zmieni się na przestrzeni następnych lat.

Prócz omówienia wyposażenia kościoła pw. św. Jakuba Pan Skrzypczyk podzielił się z gośćmi biblioteki wieloma ciekawymi informacjami z dziedziny konserwacji dzieł sztuki. Za swoją wypowiedź został nagrodzony gromkimi brawami.

Po Panu Skrzypczyku głos zajęła Olga Gralak-Ćwikłą, która opowiedziała o wybranych zabytkach miasta i gminy Łabiszyn. Dzieje miasta nierozłącznie związane są z rodzinami Gębickich oraz Skórzewskich – te dwa nazwiska przewijały się w prelekcji. Rodzina Gębickich była min. fundatorem łabiszyńskiego klasztoru reformatów, który po wielu zawirowaniach dziejowych i przebudowach został przekształcony w kościół pw. św. Mikołaja. Rodzina Skórzewskich natomiast przyczyniła się do budowy dworku na łabiszyńskiej wyspie, w którym obecnie mieści się biblioteka publiczna oraz dom kultury, czy okazałego budynku stojącego przy drodze prowadzącej do Bydgoszczy. Z fundacji Fryderyka Skórzewskiego powstał także najcenniejszy zabytek gminy Łabiszyn – zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu. Dominantą założenia jest wzniesiony w 1800 roku pałac, którego projektantem był znany architekt doby klasycyzmu Stanisław Zawadzki. Dekoracja zewnętrza oraz wnętrza pałacu wpisuje się w bogaty program ikonograficzny poświęcony historii Polski oraz zagadnieniom związanym z patriotyzmem. W pobliżu pałacu zbudowano oficynę oraz zabudowania stajni i wozowni, okoliczny teren zaś przekształcono w malowniczy park w stylu angielskim wg. projektu Oskara Teicherta.

Olga Gralak-Ćwikła