Kliknij, aby powiększyćW mamlickiej książnicy Tydzień Bibliotek „Biblioteka. Oczywiście!” w dniu 10 maja rozpoczął się lekcją biblioteczną „Książka – skąd, dla kogo, po co?”. Na początek szóstoklasiści z Szkoły Podstawowej w Mamliczu poznali historię powstania pisma oraz jego dalszego rozwoju, od pisma klinowego, hieroglifów, średniowiecznych rękopisów, powstania pierwszych druków, aż do stworzenia książek elektronicznych.

Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła pierwsza wydrukowana książka - Biblia Gutenberga oraz związane z nią ciekawostki. Przedstawiono także prezentacje multimedialną jak powstaje książka drukowana i jaki sztab ludzi pracuje przy jej stworzeniu. Następnie przedstawiono różnego rodzaju książki, różniące się od siebie budową i treścią, zależnie dla jakiego czytelnika były przeznaczone. Na koniec uczniowie dyskutowali po co jest książka, jakie spełnia funkcje, czy jest ważna w naszym życiu. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem lekcji bibliotecznej w formie quizu. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodki drobiazg. Najwięcej dobrych odpowiedzi udzieliła Paulina Kardach, która zdobyła mnóstwo cukierków.

Edyta Dypolt

1.JPG2.JPG