Kliknij, aby powiększyćW maju 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w Bibliotece Miasta i Gminy Barcin obydwa się wiele lekcji bibliotecznych, podczas których uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dowiadują się wiele ciekawych rzeczy o bibliotekach, książkach i nie tylko. Lekcje organizowane są głównie w ramach tzw. Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), także przez pozostałe dni miesiąca.

Pracownicy biblioteki przygotowują wiele tematów lekcji do wyboru, spośród których chętne klasy mogą wybrać zagadnienie najbardziej dla nich interesujące. Wśród tematów w tym roku znalazły się min. „Zabytki miasta i gminy Barcin” oraz „Regionalia w zbiorach Biblioteki Miasta i Gminy Barcin”. W spotkaniach poświęconych tym kwestiom wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie (klasy 4-6) oraz Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Spotkania prowadziła Olga Gralak-Ćwikła.

Do zbiorów regionalnych w barcińskiej bibliotece zaliczają się książki, broszury oraz albumy mówiące o mieście oraz gminie Barcin oraz miastach i gminach sąsiednich, oraz czasopisma poświęcone tematyce lokalnej. Zakres tematów poruszanych przez wydawnictwa regionalne jest bardzo szeroki - na półkach biblioteki znaleźć można pozycje mówiące o historii, kulturze, etnografii i folklorze, sztuce (w tym ludowej), socjologii , turystyce, przyrodzie, przemyśle itd. Informacje bieżące odnaleźć można w czasopismach; w bibliotece znajdują się także starsze roczniki gazet, z których może skorzystać każdy zainteresowany wydarzeniami archiwalnymi. Dzieci i młodzież biorące udział w lekcjach poświęconych regionaliom miały okazję obejrzeć wybrane pozycje, przejrzeć stare gazety, wyszukać informacje potrzebne do szkoły.

Z kolei na lekcjach poświęconym zabytkom miasta i gminy Barcin uczniowie dowiedzieli się, czym właściwie jest zabytek, jak funkcjonuje ochrona zabytków w naszym kraju oraz w jaki sposób dokonuje się ich ewidencji. Zaprezentowane im zostały najważniejsze zabytki miasta i gminy, zarówno te wpisane w rejestr zabytków (cmentarz parafii pw. św. Jakuba Większego oraz pałace w Krotoszynie, Piechcinie oraz Młodocinie wraz z przyległymi parkami bądź ich pozostałościami) jak i te, których tam brak– min. kościół pw. św. Jakuba Większego, dwór położony przy ul. Dąbrowieckiej czy góra św. Wojciecha.

Po zakończonych lekcjach bibliotecznych dzieci i młodzież mieli okazję obejrzeć wystawę z okazji 70-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i gminy Barcin.

Olga Gralak - Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg