Kliknij, aby powiększyć25 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się oficjalna uroczystość Jubileuszu 70-lecia powstania książnicy. Tydzień wcześniej, 17 maja, otwarto wystawę poświęconą historii biblioteki oraz jej działalności na przestrzeni lat; oba spotkania wpisały się w cykl wydarzeń poświęconych Jubileuszowi biblioteki. Progi książnicy przestąpiło wielu znakomitych gości, w tym Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, Burmistrz Barcina Michał Pęziak wraz ze swoją zastępczynią Lidią Kowal oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bartecką, członkowie Rady Miejskiej, dyrektorzy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych z terenu gminy, dyrektorzy bibliotek z sąsiednich miast i gmin - min. Łabiszyna, Szubina, Żnina, Gąsawy, Nakła, jak również członkowie stowarzyszeń współpracujących z biblioteką oraz liczni przyjaciele i czytelnicy biblioteki.

Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor Grażynę Szafraniak nadszedł czas na rozpoczęcie uroczystości. Na początku zebrani zapoznali się z historią biblioteki, odczytaną przez Renatę Grabowską, następnie w pomocą prezentacji multimedialnej zaprezentowano gościom obecną działalność biblioteki oraz jej pracowników. Po zakończeniu prezentacji Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak podziękowała władzom, instytucjom, stowarzyszeniom, firmom oraz osobom fizycznym, bez których wsparcia i życzliwości wspomniana działalność byłaby uboższa. Pani Dyrektor podziękowała również obecnym oraz emerytowanym pracownikom biblioteki za ich sumienną pracę i zaangażowanie.

Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i życzeń od zebranych gości. Na ręce Pani Dyrektor zebrani złożyli wiele listów gratulacyjnych, kwiatów oraz okolicznościowych podarunków. Szczególnie miłym momentem było nadanie bibliotece Medalu Honorowego im. Jakuba Wojciechowskiego za szczególne zasługi dla kultury robotniczej, przez Społeczną Kapitułę Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Ponadto naszej bibliotece nadano Laur Żnińskiego Towarzystwa Kultury, zaś Dyrektor biblioteki, Pani Grażyna Szafraniak, otrzymała Srebrną Odznakę Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się jej część artystyczna. Na scenę weszli artyści z bydgoskiej Opery Nova - sopranistka Agnieszka Broczkowska oraz tenor Marcin Naruszewicz, którzy w przy akompaniamencie pianisty Wojciecha Broczkowskiego dali porywający recital pieśni i piosenek operetkowych. Występ nagrodzono gromkimi brawami.

Jak na uroczystości jubileuszowe przystało, nie zabrakło toastu oraz tortu. Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak oraz Burmistrz Michał Pęziak wspólnie zdmuchnęli świeczki z dumną liczbą 70, życząc sobie oraz zebranym jeszcze wielu jubileuszy w barcińskiej bibliotece.

Olga Gralak-Ćwikła