Kliknij, aby powiększyćPan Andrzej Turzyński to postać, której stałym bywalcom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin nie trzeba przedstawiać. Żninianin znany jest z prelekcji na temat swoich podróży; jak dotąd w barcińskiej bibliotece dzielił się wspomnieniami z wypraw do Peru oraz Petersburga. Spotkania z Panem Andrzejem cieszą się dużym powodzeniem, goście biblioteki cenią go za ciekawe opowieści oraz bogaty materiał zdjęciowy; podróżnik stara się też zawsze zaprezentować gościom pamiątki z podroży oraz w miarę możliwości, przysmaki związane z krajem, o którym akurat opowiada.

Nie inaczej było 31 maja, kiedy Pan Andrzej po raz kolejny dzielił się z gośćmi barcińskiej biblioteki wspomnieniami z podróży – tym razem do Anglii, śladami wielkiego dramaturga Williama Szekspira. Wędrówka rozpoczęła się w Stratford-upon-Avon, czyli mieście w którym urodził się, zmarł oraz został pochowany Szekspir. Następnym etapem był Londyn, gdzie pisarz spędził wiele lat życia. Pan Andrzej pokazał wiele zdjęć z obu miast oraz opowiedział wiele ciekawostek o życiu i twórczości pisarza. Zebrani usłyszeli między innymi, że małżeństwo pisarza z Anne Hathaway nie należało do szczęśliwych, oraz że pomimo geniuszu literackiego Szekspira jego dwie córki były analfabetkami. Wspomniano o londyńskim teatrze Globe, którego współwłaścicielem był pisarz. Pan Turzyński mówił także o kontrowersjach związanych z autorstwem dzieł Szekspira, które do tej pory rozpalają wyobraźnie literaturoznawców.

Podczas prelekcji widzowie mogli skosztować angielskiej herbaty oraz herbatników oraz uczestniczyć w konkursie z nagrodami. Pan Turzyński pokazał także wiele pamiątek z pobytu w Anglii, w tym przedmioty związane z niezwykle popularną w tym kraju brytyjską rodziną królewską.

Olga Gralak - Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg