Kliknij, aby powiększyćOd kilku lat w kalendarz imprez wielu polskich miast, miasteczek i wsi wpisują się obchody Nocy Świętojańskiej, święta obchodzonego w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Święto łączy w sobie wiarę chrześcijańską oraz pogańskie tradycje związane z pogańskimi obrzędami Nocy Kupały. Również w Barcinie obchodzenie Nocy Świętojańskiej stało się już zwyczajem; w 2017 roku mieszkańcy miasta bawili się 24 czerwca, biorąc udział w imprezie zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Dom Kultury, Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Żeglarski „Neptun” w ramach partnerstwa „Tradycja-Kultura-Nowoczesność”.

Wydarzenie miało miejsce na parkingu położonym nad Notecią, przy kościele pw. św. Jakuba Większego na barcińskiej „starówce”. Zebranych na placu powitał Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Tomasz Gronet, zapraszając wszystkich do zabawy. Obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczął zespołu Oversoul, który zagrał bluesowe i rockowe standardy. Po zakończeniu koncertu zainteresowani mogli korzystać z wielu atrakcji dostępnych na placu – Jarmarku Świętojańskiego, gdzie można było obejrzeć i zakupić prace lokalnych artystów, gier, animacji i zabaw dla dzieci, które przygotowała biblioteka oraz Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztatów plecenia wianków świętojańskich, poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Po chwili na plac przybiegli uczestnicy Biegu Świętojańskiego, zorganizowanego przez Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Moment potem na Noteci pojawiły się łodzie wiozące Króla Mórz Neptuna oraz jego małżonkę Prozerpinę wraz z świtą diablików i nimf wodnych. Orszak z należytą pompą (i dużym hałasem) dobił do brzegu, po czym władca mórz objął scenę w swe władanie. Szybko wyznaczył trzy osoby, które zapragnął wciągnąć w poczet swych poddanych – ich pierwszym zadaniem jako podwładnych władcy było wręczenie uczestnikom biegu pamiątkowych medali i dyplomów. Następnie Neptun bacznie nadzorował wręczanie nagród w ogłoszonym wcześniej konkursie na wianek świętojański. Po zakończeniu oficjalnych czynności, znużony, odpłynął wraz z orszakiem. Zanim jednak jego dostojna osoba zniknęła na horyzoncie, puszczono na wodę Noteci wianki świętojańskie. Na zakończenie obchodów Nocy Świętojańskiej ponownie zagrał zespół Oversoul.

W konkursie na wianek świętojański zwyciężyli - w kategorii dzieci i młodzież do 14 roku życia - Gabriela Kaniuka, Julia Kluczewska oraz Anna Pospiech, wyróżniono zaś Amelię Ciesielską oraz Barbarę Pospiech. W kategorii osoby powyżej 15 lat nagrodzono: Agnieszkę Kluczewską, Agnieszkę Soskę oraz Iwonę Kwiatkowską, wyróżnienie natomiast otrzymała Sandra Roszak. Oceny prac dokonało jury w składzie: Pan Krzysztof Wilk, artysta, Pani Longina Roczek, członkini klubu „Artystyczne Pasje Czytelniczek” działającego przy bibliotecznej Filii nr 1 w Barcinie, oraz Pani Marta Wilk-Wierzbińska, artystka. Nagrody ufundowali: Zakład Elektroinstalacyjny Zbigniew Skoczyński, Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczny Agnieszki Moritz, Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Arno” Krzysztof Szulc, P. P. H. U. „Barbara” Barbara Nowak, P.H.H.U. Jadwiga Pytlewska, Przedsiębiorstwo Handlowe „Rodam”, „Fotonika” Usługi Foto-Video Wiesław Szafraniak, Restauracja „W starym kinie”, Firma Ogrodnicza „Lisieccy” , Urząd Miejski w Barcinie, Sklep „Kredka” oraz osoby prywatne: Ara Harutyunyan oraz Justyna Pałka.

Dziękujemy wszystkim, którzy bawili się razem z nami.

Olga Gralak-Ćwikła