Kliknij, aby powiększyćTo już kolejne spotkanie w ramach projektu „Bądź-Cool Czytaj” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”. Dnia 28 lipca 2017 roku w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się warsztaty ilustratorskie dla uczestników zajęć wakacyjnych. Poprowadził je znany artysta, malarz, animator edukacji przez sztukę Pan Tadeusz Wieczorek. Urodził się w Wolicach koło Barcina, obecnie mieszka w Suchym Lesie koło Poznania. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Polsce (Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Katowice, Opole, Poznań, Toruń, Warszawa), Belgii, Danii oraz USA. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, fotografią, a także prowadzi warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w kraju i za granicą.

Na warsztatach ilustratorskich zapoznał dzieci ze sztuką tworzenia książki artystycznej. Pokazał z jakich materiałów i jakimi metodami plastycznymi można stworzyć takie dzieło. Uczestnicy zajęć pod czujnym okiem artysty tworzyli własną książkę. Na początku dzieci wysłuchały baśni Ch. H. Andersena pt. ”Latający kufer”. Po jej wysłuchaniu miały zaprojektować kształt i formę kuferka, pokolorować go, po czym go wyciąć. Następnie rysowały na oddzielnej kartce widok z lecącego kuferka używając w tym celu flamastrów, kredek, kolorowego papieru samoprzylepnego itp. W kolejnej części zajęć dzieci wykonywały okładkę książki. Każdy uczestnik warsztatów miał za zadanie nadać swojej książce tytuł. A następnie wymyślony tytuł oraz swoje imię i nazwisko stemplami poszczególnych literek alfabetu odcisnąć na okładce. Była to doskonała forma zajęć, podczas której dzieci się nie nudziły. Na zakończenie wszystkich poczęstowano słodkościami. Jak zwykle nie zabrakło losowania nagród i wspólnego zdjęcia. W zajęciach udział wzięło 31 uczestników.

Alina Hofman