Kliknij, aby powiększyćNiemal tradycją stało się już, że jedną z pierwszych imprez organizowanych w nowym roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin jest spotkanie z Państwem Wandą Dolman - Rzyską i Eugeniuszem Rzyskim, aktorską parą z Bydgoszczy. Nie inaczej było w 2018 roku - 10 stycznia goście biblioteki mogli ponownie spotkać się z Państwem Rzyskimi na spektaklu pt. „Ławeczka” wg. sztuki Aleksandra Gelmana.

Spektakl zaaranżowany został w formie „Teatru przy stoliku”. Założeniem tego rodzaju występów jest prezentowanie widzom krótkich form teatralnych przy minimalnej scenografii , w tym przypadku – parkowej ławki. To na niej zasiedli bohaterowie słodko –gorzkiej opowieści o odwiecznych ludzkich tęsknotach i obawach. Spotykają się oni przez przypadek w parku. On – mężczyzna z przeszłością, szuka przygody na jedną noc, ona – kobieta po przejściach, pragnie miłości i stabilizacji. Wydawałoby się, że tych dwojga nic nie łączy, lecz wraz z rozwojem fabuły przestaje to być tak oczywiste.

Opowieść, jednocześnie zabawna i liryczna, została odegrana przez Państwa Rzyskich z werwą i polotem. Aktorzy z powodzeniem wciągnęli widzów w historię, udowadniając, że prawdziwe są słowa Kazimierza Korda: „ Dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców”. Za swój występ zebrali gromkie brawa, całkowicie zasłużone.

Olga Gralak-Ćwikła