Kliknij, aby powiększyćŚwiat, wbrew pozorom, jest mały i dostępny dla wszystkich. Udowodnili to Sebastian Hennig i Mateusz Matuszewski opowiadając o swoich podróżach w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie 25 października 2017 r. Młodzi podróżnicy pokazali, jak bez dużych pieniędzy, bez znajomości nastu języków i bez wielkich przygotowań można zwiedzać świat.

Sebastian i Mateusz wspólnie ze swoim kolegą, Wojciechem Malichą, wiosną tego roku odbyli autostopową podróż po azjatyckich krajach. Wsiedli w kolej transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku. Stamtąd dalej na Wschód. Przemierzyli Rosję, Japonię, Koreę Południową, Chiny, Filipiny, Indonezję, Tajlandię, Kambodżę, Indie, Nepal. Skupiali się na tamtejszej gastronomii. Pracowali w barach i restauracjach w zamian za wyżywienie. Utrzymywali się z aparatu polaroid, pstrykali zdjęcia przypadkowo spotkanym przechodniom i sprzedawali. Spali tam, gdzie zastała ich noc na plażach, w parkach, stacjach, hostelach, u ludzi poznanych przez internet. Każdego dnia byli w innym miejscu, poznawali życzliwych ludzi, przeżywali niesamowite przygody.

Wszystkie swoje przeżycia, wspomnienia spisują i wydają. Ich książka „Aventura” okazała się bestsellerem w kategorii literatury podróżniczej.

Podczas spotkania w barcińskiej bibliotece globtroterzy humorystycznie, z polotem, wykorzystując ciekawie przygotowaną prezentację multimedialną, relacjonowali swoją wyprawę. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Podróże małe i duże nie tylko w literaturze” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Renata Grabowska