Kliknij, aby powiększyć29 listopada 2017 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się ostatnie już spotkanie z cyklu „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”, którego celem jest przedstawienie zabytków położonych na terenie miasta gminy Barcin oraz gmin okolicznych. Tematem listopadowego spotkania były zabytki Żnina oraz okolic.

Żnin może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami. Wśród wartych uwagi zabytków sakralnych wymienić można – kościół pw. św. Floriana stojący w pobliżu Rynku, kościół pw. św. Marcina na osiedlu Góra oraz kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, pierwotnie protestancki, od 1945 roku katolicki. Przy kościele św. Floriana stoi Sufragania, dwór wybudowany dla biskupa Stefana Łubieńskiego w 1795, obecnie mieszczący Muzeum Sztuki Sakralnej. Na Rynku oglądać można natomiast Basztę, wzniesioną w XV wieku jako budynek administracji miasta.

Kilkanaście kilometrów od Żnina, w miejscowości Wenecja, stoją pozostałości zamku obronnego zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza w ramach akcji fortyfikacji Polski podjętej za czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety, okazała budowla nie dotrwała do naszych czasów w całości – dziś można podziwiać ją w stanie trwałej ruiny. Kilka kilometrów dalej napotkać można na kolejne ciekawe miejsce – zrekonstruowaną osadę kultury łużyckiej w Biskupinie. Osada została odkryta przez Walentego Szwajcera w 1933 roku. Prace archeologiczne na jej terenie prowadzone były, z przerwą na czas II wojny światowej, do 1974 roku, po czym odkryte pozostałości grodu w celu ich ochrony zostały przykryte torfem i ziemią. Także w latach 70-tych rozpoczęła się budowa rekonstrukcji osady. Wybudowano fragment muru obronnego z bramą oraz dwie chaty – miejsce to stanowi dziś jeden z najsłynniejszych rezerwatów archeologicznych w kraju.

Kilka kilometrów za Biskupinem leży wieś Gąsawa, w której warto zajrzeć do drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja, zbudowanego w II poł. XVII wieku. Podczas remontu w końcu lat 90-tych odkryto tam piękne malowidła ścienne, powstałe etapami w XVII, XVIII i XIX wieku. Z Gąsawy warto wybrać się do Ryszewka, aby obejrzeć kolejny kościół drewniany, oraz do Marcinkowa Dolnego i Górnego, gdzie stoją dwory z XIX i XVII wieku. Ciekawy przykład architektury pałacowej można także zobaczyć w leżącej w pobliżu Chomiąży Szlacheckiej.

Olga Gralak - Ćwikła